четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Гоати: Бојкот избора има смисла само ако опозиционе странке учине све да договором с владајућим странкама те изборе учине равноправним, али у томе не успеју
Хроника

Владимир Гоати: Бојкот избора има смисла само ако опозиционе странке учине све да договором с владајућим странкама те изборе учине равноправним, али у томе не успеју

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 11. јануар 2019.

Београд -- Бојкот избора оправдан само ако опозиционе странке учине све да договором с владајућим странкама те изборе учине равноправним, али у томе не успеју, каже Гоати.

Социолог Владимир Гоати је за агенцију Бета казао да ће избори бити мање легитимни, или чак нелегитимни ако владајућа коалиција не учини све да на изборима буде изражена стварна воља свих грађана Србије.

"Бојкот избора није добар, али уколико вас изборна процедура елиминише, дефаворизује, ако сте учинили све да претходним договорима о изборима учините те изборе равноправним, а нисте успели онда је он оправдан", рекао је Гоати.

Гоати је оценио да ће ванредни парламентарни избори решити неке проблеме једино ако владјаућа коалиција има спремност да разговара, преговара и договара нове услове за изборе.

"Ако ви изборно тело сасечете на тај начин што онемогућите опозиционим странкама да додју до људи медијима или било како друго, у том случају они који су неопредељени имаће свој утисак о томе да ли су избори демократски или не", казао је он.

Гоати је додао да договор о условима избора зависи превасходно од владајуће коалиције и оценио да није сигуран да владајуће странке неће предложити да се разговара о условима за изборе.

"Уколико владајућа странка или странке намећу своје методе, обрасце неслушајући опозицију, тада није реч о демократским изборима и ти резултати не обавезују или мало обавезују грађане", казао је Гоати.

Према његовим речима свака одлука опозиције да не изадје на изборе била би нелегитимна, знак да она није у стању да се супростави владајућој странци у околностима које су "разумне када је реч о једнакости кандидата, медијској промоцији јединх и других и то би онда било јасно".

"Опозиција је за сада, судећи по емпиријским истраживањима, врло врло удаљена од владајуће позиције, а мислим да је равноправност измедју власти и опозиције претпоставка демократије, као и да немате унапред знаног победника. У овом моменту уситњена и разједињена опозиција не прави правог опонента владајућој странци", закључио је Гоати.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер