четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Глигоров: Сада постоји прилика за решење спора са Грчком око имена Македоније
Хроника

Владимир Глигоров: Сада постоји прилика за решење спора са Грчком око имена Македоније

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 11. фебруар 2018.

 Професор Института за међународне економске студије у Бечу Владимир Глигоров оценио је да сада постоји прилика за обострано прихватљиво решење спора Грчке и Македоније око њеног назива.

У интервјуу за грчки сајт "protothema.gr" Владимир Глигоров, син првог председника независне Македоније Кире Глигорова, оценио је као позитиван корак то што се влада Зорана Заева "одрекла античкомакедонске идеологије" свог претходника Николе Груевског.

Он је указао на посебност идентитета и језика Македонаца, а како је рекао, "свађа око Александра Великог, то је срамота".

Глигоров је рекао да се "питање назива може решити политички достојанствено" и оценио да су премијери Алексис Ципрас и Заев "модерни политичари нове врсте" који "желе да гледају напред".

На питање о Уставу Македоније, Глигоров је рекао да сматра да га "треба ревидирати из унутрашњих разлога, а и ради приближавања Европској унији, како би се решила и питања која поставља Грчка".

Глигоров је рекао да нема основа за забринутост Грчке због наводног постојања иредентистичких, експанзионистичких намера Македоније што је главно образложење захтева Атине да сусед промени назив.

"Нема доказа ни о иредентизму, нити о подршци Македоније иредентистичким идејама. Наравно, нема ни назнака терористичких активности ван граница. Ради се о историјским референцама (у Уставу, на историју региона и становника Македоније), али ако је потребно гарантовати непостојање иредентизма и територијалних претензија, онда: 'Да!', требало би да тих гаранција и буде", рекао је Глигоров.

Додао је да је и да је "теоријски збуњујуће борити се за власништво над прошлошћу", али да не верује да постоје територијалне претензије Македоније према њеним суседима или да ће их бити.

На питање да ли су Грчка и Македонија некада биле близу решења, Глигоров је рекао да сматра да јесу и да су Костас Симитис - социјалистички премијер од 1996 до 2004. године, и Јоргос Папандреу - Симитисов министар спољних послова од 1999. до 2004. године, "имали веома добар приступ целом проблему" и да је атмосфера за договор била "боља него икада пре".

"Папандреу је током председавања Грчке ЕУ (2003. године) радио на решењу (спора Атина-Скопље) у контексту интеграције Балкана у ЕУ. Потом су у обе земље власт преузели националисти", рекао је Глигоров.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер