петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Ђукановић: Постоји разочарање због одлуке ЕУ, али на нама је да наставимо да испуњавамо оно што се од нас захтева
Хроника

Владимир Ђукановић: Постоји разочарање због одлуке ЕУ, али на нама је да наставимо да испуњавамо оно што се од нас захтева

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. децембар 2014.

Београд -- Посланик СНС Владимир Ђукановић изјавио да постоји разочарање због одлуке ЕУ да не да зелено светло Србији за отварање поглавља до краја године.

"Сигурно је да постоји разочарање, али не у тој мери да то сада схватамо као катастрофу. На нама је да наставимо, да и даље вредно радимо и испуњавамо оно што се од нас захтева, на шта смо се обавезали", рекао је Ђукановић новинарима у парламенту.

Према његовим речима, за разлику од неких из ДС који су неретко чинили оно што је изазвало и штетне последице по државу само да би добили нешто из Брисела и то користили у предизборној кампањи, садашња владајућа коалиција вредно ради на постизању одређених стандарда.

Ђукановић је указао на, како је рекао, чињеницу да до 2020. године неће бити проширења, што је више пута и поручено из Брисела и нагласио да се стандарди усаглашавају због грађана.

Он верује да ће те напоре ценити и Европска комисија.

"Добићемо ако не ове, онда сигурно током наредне године могућност да отпочнемо преговоре, односно да отворимо поглавља. Ово би могла да буде мотивација за бољи рад, једино што очекујемо од Брисела је да буду праведни према нама, да цене то што радимо", рекао је Ђукановић.

Порука из ЕУ очекивана или неуспех?

Београд -- Србија није била кочничар и повољно је што је Брисел похвалио реформе, сматра Александра Ђуровић. Борислав Стефановић: Вест из Брисела је неуспех Владе.

Србија и даље чека на датум за почетак преговора са ЕУ. Ипак, за Београд је довољна вест да нема нових услова бар када је реч о Поглављу 35.

О овој теми говорили су гости Вести ТВ Б92 Александра Ђуровић из СНС-а, иначе шефица делегације Србије у Савету Европе, и Борислав Стефановић, шеф посланичке групе ДС у Скупштини Србије.

"Оно што сматрам да је важно је да Бриселски споразум буде имплементиран... Ми, као земља нисмо били кочничар, шест месеци после избора није била формирана влада у Приштини", каже Ђуровићева.

Изузетно је повољно што су похваљене реформе које је Србија спровела, најпре економске реформе, реформе јавне управе, владавина права, додала је она.

Ђуровићева је рекла да очекује да ће, у наредном периоду, када буду настављени преговори с Приштином, бити отворена и поглавља.

Важно је да ми наставимо реформе нашег друштва и да оно што су стандарди ЕУ буду и стандарди и наше земље, а тиме ћемо се и приближити Унији, рекла је Ђуровићева.

Борислав Стефановић каже да је Влада Србије, што се тиче отварања поглавља, имала преоптимистичан приступ и да је најављивала "само што није". Он је оценио да је вест из Брисела "неуспех ове владе, јер нису успели ни једно поглавље да отворе".

Стефановић каже да "они нису били у стању да за годину дана поставе директоре канцеларије и тим" за преговоре са ЕУ.

Стефановић је додао да је видно да је шефица преговарачког тима Србије одсутна из медија. Ово је неуспех - да ли због некомпетентности или због опуштености после потписивања Бриселског споразума, рекао је Стефановић.

Он је казао да је отварање преговора "дуго најављивано, највише од странке министарке Јоксимовић".

Што се Савета Европе тиче, дуго смо могли из Приштине да чујемо најаве да ће до тога доћи, да ће поднети апликацију за чланство, то је најављивао и претходни министар спољних послова Енвер Хоџај, каже Ђуровићева. Она додаје да се видело да до тога није дошло и да је то било упућено само домаћој јавности.

Како је оценила, данашњи састанак новог шефа дипломатије Косова Хашима Тачија са генералним секретаром Савета Европе Торбјорном Јагландом је био "само куртоазног карактера".

"Од 47 чланица Савета Европе чак 13 није признало Косова, двотрећинска већина је тесна, још кад се пренесе на Парламентарну скупштину СЕ, то је крупан залогај за Приштину да добије двотрећинску већину", наводи Ђуровићева.

Србија има добре контакте у Савету Европе, чак и кад би до тога дошло, ја бих била ангажована да објасним колегама парламентарцима из других земаља да би позитиван одговор био погрешан, додаје шефица делегације Србије у Савету Европе.

Борко Стефановић је рекао да се слаже са Ђуровићевом да су две трећине чланица признале Косово, али да је друга ситуација у Парламентарној скупштини Савета Европе. Чланство Приштине би био не само губитак за нас, већ и за Приштину, каже он.

Био би то губитак за Приштину јер би Срби са Косова онда могли да туже Приштину суду у Стразбуру, и Приштини то не би одговарало због захтева да им се исплате тражене врсте одштета, додао је.

"Нисам сигуран да зато превише журе са том иницијативом, а мислим да би већ сада могло то да се прегласа", закључио је Стефановић.

(Танјуг-Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер