Хроника

Владимир Билчик за Н1: Европском парламенту је битно да буду обезбеђени услови за слободне и фер изборе у Србији

Штампа
понедељак, 25. мај 2020.

Представници Европског парламента разговарали су недавно са премијерком Србије Аном Брнабић о условима за поштене и слободне парламетарне изборе заказане за 21. јун. У разговору је учествовао и Владимир Билчик, известилац Европског парламента за Србију, који се захвалио премијерки Србије на "отвореној размени мишљења". За Н1 Билчик је рекао да је Европском парламенту јако битно да буду обезбеђени фер услови на предстојећим изборима.

 

Н1: Разговарали сте са Аном Брнабић, Семом фабрицијем... О чему је било речи?

"Желео бих да пошаљем поздраве свима у Србији, пре свега. Није могуће да будемо на терену сада, није било могуће да будемо у Београду од фебруара па смо у Европском парламенту одлучили да имамо састанке онлајн. У суштини желели смо да видимо каква је ситуација на терену, да добијемо информације о томе какви су резултати дијалога, али такође и да видимо колико је Србија спремна за парламентарне изборе у овој ситуацији када смо сви у пандемији. То су неки од разлога због којих смо комуницирали са премијерком. Планирамо у наредним данима да одржимо још састанка, између осталог и са председницом Скупштине Маје Гојковић. Битно нам је да знамо да ли је и колико напредовао дијалог и да ли су у Србији обезбеђени услови за слободне и фер изборе", рекао је Билчик.

Н1: Који су ваши прелиминарни закјучци? Иде ли Србија у добром смеру ка слободним изборима? Имали смо прилику да чујемо Александра Вучића да каже да је све имплементирано, мада видимо да опозиција није задовољна и даље?

"Мој посао је да ми у ЕУ добијемо што више информација што је могуће и да српским властима пошаљемо фидбек у виду извештаја. Три битне ствари бих нагласио када су у питању избори: прва је да имамо специфичну ситуацију са пандемијом и јако је битно да избори буду обезбеђени како треба. Да су животи људи заштићени, али да они могу да дају свој глас и изразе своје мишљење. То би били први избори у Европи након проглашавања пандемије, тако да ће све очи бити упрте у Србију. Тако да велико је питање како посматрати изборе у смислу пандемије и недавних ванредних мера које су спроведене. Друга ствар је питање рада институција, што је повезано са условима за одржавање избора. Такође битно питање је доступност државних и свих осталих медија, што је повезано и са радом РЕМ-а. Ту су и друге агенције које треба да прате рад свих тих чинилаца и као и исправност избора, као што је Агенција за борбу против корупције. Сви ови чиниоци су битна карика како бисмо били сугурни да су у питању слободни и фер избори. Трећа ствар је учешће свих релевантних политичких партија јер избори су оличење демократије. Парламент је једино место на којем се може практиковати парламентарна демократија.

И позивамо све политичке актере да учествују на изборима, јер бојкот није начин за промене у Србији, већ добар политички рад, без обзира на то колико он некада може бити тежак. То је била наша порука и наставља да буде наша порука. Сигнали које добијамо је да се повећава број политичких учесника који су спремни да узму учешће у изборној трци. Надамо се да ће у наредним данима и недељама и они који размишљају о бојкоту да размисле о својој одлуци. Оно што би на крају нагласио је да је битно да добијамо сигнале и од Владе. Као члан Европског парламента не могу тренутно да путујем и да будем на терену, али је важно да имамо што више међународних посматрача на терену. То је екстремно важно. То ће бити добра провера слободе избора и фер кампање", рекао је.

Н1: Поменули сте поруке које шаљете људима у Србији и власти. Чини као да су те поруке сличне онима које сте слали први пут када сте говорили о тој теми. Да и се ситуација на терену заиста променила?

"Нисам на терену. Због тога имамо ове разговоре са представницима власти, парламента, невладиних организација и других. Мислим да би ситуација била много гора да нисмо имали ове међупартијске разговоре. Видимо промене у законодавству, промене у раду институција и наглашавам да ће суд о томе доћи тек након избора. Разумем да ситуација у Србији није лака, знате избори су увек питање такмичења, за оне такмичаре који желе да учествују и да победе и то значи доста напетости и тензија. Моје мишљење је и да су се, након насиља у парламенту које смо имали прилику да видимо пре неколико недеља, ствари сада мало смириле што је битно. Насиљу није место ни унутар ни изван парламента. Тања Фајон и ја смо били јасни у својим ставовима о томе.

Све те промене о којима сам говорио су битне али морамо видети примену тих мера и на терену, морамо видети пораст поверења јавности, али и политичких странака са целог политичког спектра које ће поверовати да су се ствари на терену поправиле. Кампања ће то показати. Подвукао бих и да је улога медија у свему овоме веома битна јер не можете имати кампању као иначе са великим скуповима. Велики број информације које ће гласачи добијати, али одлука које ће доносити, биће засновано на основу представљања у медијима и дебата", каже Билчик.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]