четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Билчик: Очекујем почетак међустраначког дијалога било ког дана, можда већ сутра; Медијске слободе су битно питање за добробит Србије и њену европску будућност
Хроника

Владимир Билчик: Очекујем почетак међустраначког дијалога било ког дана, можда већ сутра; Медијске слободе су битно питање за добробит Србије и њену европску будућност

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 18. јануар 2021.

Известилац ЕП за Србију Владимир Билчик изјавио је у Дану уживо, говорећи о међустраначком дијалогу у Србији, да "очекује да ће почети сваког дана". Били смо спремни већ прошле године, можемо да почнемо било ког дана, већ сутра", каже он.

Говорећи о међустраначком дијалогу у Србији, изразио је очекивање да ће почети „сваког дана“.

„Били смо спремни већ прошле године, спремни смо да почнемо сарадњу с новом владом, послали смо допис председнику Скупштине Ивици Дачићу, спремни смо да сарађујемо с Народном Скупштином већ неколико недеља, можемо да почнемо било ког дана, већ сутра“, каже.

Међупартијски дијалог, каже, подржавају друге европске институције.

„Србија ће одржати следеће изборе у априлу 2022. године, као што је најавио председник. Морамо да почнемо с послом одмах како бисмо постигли неке резултате пре избора. Надамо се да ћемо почети што пре, ми смо спремни у ЕП“, каже Билчик.

Како је рекао, већ су почели консултације у другој фази.

„Имали смо већ веома важне разговоре председавајућег Одбора за спољне послове, колеге Дејвида Мекалистера и председника Скупштине Ивице Дачића и они су се договорили да се поново нађу након Божића, у јануару, надам се да ће до тог састанка доћи што пре, у наредних неколико дана“, каже он.

Каже да „не види зашто неко повезује извештај и међустраначки дијалог“.

„Драго ми је што се о Извештају расправљало и у Скупштини, мој извештај је мој први извештај као известиоца за Србију, налази се у фази дотеривања, неким изменама и допунама на којима сада радим, гласаће се следћег месеца у Одбору за спољна питања, и ја ћу га представити у ЕП на седници у марту. Једина моја веза са међустраначким дијалогом је да имам жељу да почне што пре и да имамо напредак у дијалогу који ћу ја врло радо представити у извештају пре гласања, али искрено дијалог би могао већ сутра да почне и могли бисмо да пренесемо тај рад у рад на извештају. Тренутно смо у фази где почињемо да дискутујемо о неким компромисима за завршну верзију извештаја, али мислим да дијалог можемо да почнемо невезано од тога када ће то гласање бити“, каже он.

На питање о формату дијалога каже да су они позвани да олакшају дијалог међу политичким снагама у Србији.

„Тиме председава председник Скупштине. То је нешто што се десило у току прошлог мандата Скупштине, када нас је Маја Гојковић позвала да помогнемо дијалогу међу политичким актерима“, каже он.

Према његовим речима, треба пронаћи „једнако компатибилно представништво политичких снага, проевропских политичких снага које нису у Скупштини“.

„Које нису учествовале у изборима, али које желе да учествују у српској политици, и надам се да желе да прекину бојкот институција Србије и учествују у следећим изборима, да добијемо јасну обавезаност да ће сви учествовати у тој политичкој утакмици“, каже Билчик.

Истиче да им је главни партнер Скупштина.

„Веома је јасно које су странке у Скупштини, односно њихови представници, мислим да је одлука на неки начин већ донета, донели су је гласачи на изборима, они су одлучили ко ће ући у Скупштину, партије које су ушле наравно треба да имају место, посвећени смо да имамо и проширене дијалоге, постоје странке које нису учествовале у прошлим изборима, ја се надам да ће се вратити у политичку утакмицу“, каже он.

Билчик каже да „веома поштују институције у Србији“.

„У потпуности поштујемо одлуке које су донели гласачи на протеклим изборима, иако жалимо због неучествовања појединих политичких актера, увек смо имали снажну обавезаност према српским институцијама, и њхову обавезаност према дијалогу. Одмах смо рекли да ће дијалог имати две фазе, прву пре избора, а другу која ће кренути одмах након, када се формирају институције – Влада, Скупштина. Сада су оне успостављене, раде већ неколико недеља, тако да можемо да кренемо у другу фазу дијалога“, каже.

Било је напретка у првој фази, каже, и зато желе другу фазу дијалога.

Слобода медија је, додаје, питање које озбиљно разматрају.

„Када причамо о улози РЕМ-а, РЕМ је једна од кључних институција које смо посматрали у току прве фазе, успели смо да остваримо нека унапређења, неке промене у раду РЕМ, видећемо како ће то функционисати у пракси, каква ће бити улога РЕМ пред изборе, мислим да ту има још доста простора за унапређења“, каже Билчик.

Додаје да желе да посматрају и даље улогу РЕМ.

„Јер је јако битно да постоји поверење српске јавности у улогу медија, слободу, независнот те улоге медија, а РЕМ би требало да буде институција која надгледа слободу медија. Институција треба да служи интересу јавности, а медијске слободе су битно пшитање за добробит Србије и европске будућности Србије“, каже.

Према његовим речима, „медијска слобода је кључна“.

„Претње новинарима нису прихватљиве, треба да посматрамо на који начин можемо да унапредимо услове за рад новинара. Било која претња новинарима је нешто што представља изузетно озбиљно питање и треба то да пратимо с великом пажњом“, каже Билчик.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер