петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владика Теодосије: Косовска полиција не може да чува српске светиње
Хроника

Владика Теодосије: Косовска полиција не може да чува српске светиње

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 06. август 2010.

Одлуку да српске манастире убудуће уместо Кфора чува КПС владика Теодосије види као наставак етничког чишћења српског народа

Београд - Период неизвесности почео је јуче!

Кфор ће крајем августа започети примопредају обезбеђења православних манастира на Косову локалној полицији, а поред манастира Грачанице, на чување Косовској полицијској служби биће поверени и Високи Дечани, Пећка Патријаршија, црква у Призрену, манастир Свети Архангели, Будисавци и други.

Командант Кфора Маркус Бентлер изјавио је данас да ће примопредаја, која је "дуго и пажљиво припремана“, почети крајем месеца. "Овај корак је био могућ зато што је генерално безбедносна ситуација на Косову значајно побољшана у последњих неколико година“, рекао је Бентлер на конференцији за новинаре у Приштини. Бентлер је навео да ће пренос надлежности на КПС бити прво извршен у манастиру Грачаница код Приштине. Како Тањуг сазнаје, у надлежност косовској полицији ће бити предати и манастир Високи Дечани, Пећка Патријаршија, црква у Призрену, манастир Свети Архангели, Будисавци и други.

Почетак чувања српских манастира на КиМ од стране Косовских полицијских снага, које су ту дужност јуче преузеле од Кфора, погоршаће и угрозити безбедност монаха СПЦ, уверен је викарни епископ липљански Теодосије.

- Више пута је упозорено да КПС нема поверење цркве и нашег народа на КиМ због уништавања српских светиња у мартовском погрому 2004. године. Одлука највиших структура НАТО је политички мотивисана. Свету треба послати поруку о наводном побољшању безбедносне ситуације и прикрити горку истину о озбиљним кршењима људских и верских права - наводи владика Теодосије и додаје:

- НАТО званичницима смо рекли да ћемо наше светиње додатно обезбедити бодљикавом жицом и новим зидовима. Овом одлуком шаљу негативну поруку преосталом српском народу на Косову и обесхрабрују повратак прогнаних. Овако се ставља тачка на процес етничког чишћења српског народа који је интензивно спровођен у протеклих 12 година. Тада су у присуству више десетина хиљада војника Кфора протеране две трећине српског становништва, а уништено је или тешко оштећено 150 православних светиња - подсећа Теодосије.

Министар за КиМ Горан Богдановић каже да одлуку да Грачаницу обезбеђује КПС схвата као провокацију и потез који не води миру, стабилности и изградњи поверења.

- Напротив, то улива додатну несигурност и неповерење код Срба. Кфор без сагласности Београда и СПЦ охрабрује Приштину да и даље вуче једностране потезе, али и покушава да лошу безбедносну ситуацију прикаже свету далеко бољом - сматра Богдановић.

Министар за Косово и Метохију Горан Богдановић оценио је тај потез као провокацију, а Српска православна црква упозорила да би тај потез могао да угрози сигурност манастира и безбедност монаха.

Викарни епископ липљански Теодосије саопштио је да ће потез Кфора погоршати и угрозити сигурност манастира и безбедност монаха и упозорио да је одлука донета без сагласности СПЦ. СПЦ је поручила највишим представницима НАТО-а да је таква одлука “преурањена и ризична”, а таква порука је пренета и највишим званичницима Алијансе - генералном секретару Андерсу Фогу Расмусену, амбасадорима НАТО-а, као и врховним командантима НАТО снага у Европи и адмиралима Ставридису и Фицџералду. У писаној изјави достављеној медијима, викарни епископ Теодосије, који замењује епископа мјестобљуститеља Епархије рашко-призренске Амфилохија, истакао је да је више пута упозорено да Косовска полиција нема поверење ни СПЦ ни народа Косова и Метохије, због односа према уништавању српских светиња, нарочито у мартовском погрому 2004. године. "Одлука највиших структура НАТО-а је политички мотивисана, како би се из Покрајине свету послала порука о наводном побољшању безбедносне ситуације и прикрила горка истина о озбиљним кршењима људских и верских права ”, навео је Теодосије.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер