Хроника

Владета Јанковић у „Утиску недеље“: Излазак на изборе на Косову у овим околностима је наставак Вучићевих капитуланских потеза који трају годинама

Штампа
недеља, 17. октобар 2021.

Сваки излазак на изборе на Косову под овим условима и у овим околностима је признавање пораза и слабости, једна врста капитализације и наставак низа Вучићевих капитуланских потеза који трају годинама, уверен је професор БУ у пензији Владета Јанковић. То је још један нови уступак на том путу који мора да се једног дана заврши дизањем руку од Косова, додао је он.

“Разуме се да је ту било и других разлога зашто је Србима са севера Косова било важно да остану у тим институцијама, крајње лукративних, не само због посланичке плате него приступа институцијама, познанстава, веза. Има ту и нешто иза те политичке фасаде што је ближе неким проблематичним пословним и сличним комбинацијама које зависе од одржавања тих веза”, рекао је Јанковић у “Утиску недеље”.

 

Он је рекао и да је претња МИГ-овима и тенковима “била само још једна у низу Вучићевих представа, потпуно неадекватна реакција јер праве опасности није ни било док год је тамо НАТО-а и Кфора”.

“Гледате то да грме ти МИГ-ови и тутње тенкови а све се завршава тиме што прелепљујете селотејпом заставу и грб своје земље “, рекао је Јанковић, истичући да је по њему то основа целог овог догађаја.

Према мишљењу проф. Јанковића, оно што се дешавало са одузимањем таблицама на Јарињу је само први чин, а ова тобож борба против шверца је други.

„Сад чекамо трећи који ће доћи“, навео је он.

Коментариши велику излазност Срба са севера Косова на данашњим локалним изборима, он сматра да и тамо врло много њих зависи егзистенцијално као и у Србији. “Једноставно – мора се изићи”, додао је он.

Новинар НИН-а Милан Радоњић се сложио са проф. Јанковићем да је овде реч о једној режији у којој “гледамо лавовску борбу која се манифестује кроз прелетање авиона”.

Међутим, он се није сложио да није било опасности од сукоба што говори рањавање Срећка Софронијевића у Звечану и пуцњава по Косовској Митровици.

“До тога није дошло планирано, знајући темперамент и искуство тамошњих грађана то је нешто што се догодило непланирано и то је најопаснија ствар која се догодила у тој лавовској борби за Косово”, рекао је Радоњић у “Утиску недеље”.

Упитан како је могуће да министар полиције Александар Вулин не зна да су оклопна возила косовске полиције и РОСУ упала рано ујутру и да има пуцњаве на северу Косова, Радоњић каже да се о тој акцији, коју је Курти назвао „борбом против шверца” знало од раније.

“Знало се. Неки људи који су били мета те акције склонили су своју робу на време. Појава британских Гурки два дана пре тога на Косову је индикативна зато што то јесте једна неодговорна представа, али са потенцијалом да ескалира и због тога је та борбена јединица била ту”, истакао је он.

Радоњић мисли да косовски премијер Аљбин Курти ту једноставно подиже улоге.

“Он показује међународној заједници да заправо није могуће рачунати са једном таквом полицијском акцијом која ће проћи без инцидената. Цела прича о ЗСО је самим тим доведена у питање, потенцијално води тој подели која је на линији Ибра, а не на Јарињу и Брњаку”, сматра Радоњић.

Курти, како каже, демонстрира чињеницу да није могуће спровести регуларну акцију полиције без већих инцидената, а са друге стране не постоји намера да се прихвате та правила игре.

Према његовим речима, од пет приведених у тој акцији косовске полиције четири су Албанца и један је Бошњак из Бошњачке махале, дела Северне Митровице.

“Нико од тих људи која су звучна имена, ‘а политичким хијерархијама’, чији су локали претресани нису били ни ухапшени, ни приведени”, објаснио је Радоњић.

Према мишљењу политиколога Стефана Сурлића ти људи нису били мета.

 

“Зна се ко су, али последњих година Приштини није био циљ обрачунавање са тим људима. Исте такве акције спроводио је и Тачи И Харадинај са упадом РОСУ, а да нико није озбиљно такнут”, истакао је он.

Све ово што се дешавало, ова два кључна кризна момента креирали су две перцепције, као да смо у риијалитију, сматра Сурлић и објашњава да је прва перцепција да Вучић И Курти иако не координирају, вуку потезе који њима политички одговарају, али да немамо страх од озбиљног сукоба.

Друга перцепција је да је ствар мало измакла контроли и да се услед незаинтересованости тренутних међународних актера вуку потези који изазивају непланиране последице и да екцеси могу да доведу  до сукоба.

И једна и друга перцепција су донекле истините, али последица је погубна и трауматична за Србе на северу Косова.

Сурлић прецизира да је креирана атмосфера две лојалности Срба на северу Косова. Једна је лојалност према Србији и Српској листи, а друга према приштинским институцијама, потреби да интегришу полицију, судство, локалну самоуправу, а како играју Београд и Приштина те две лојалности искључују једну другу.

“И ту се налазе у једном трагичном положају, јер искључивање једне значи немогућност нормалне егзистенције. Овде су две стране које њих уцењују”, закључио је Сурлић.

Упитан да ли верује да ће бити формирана ЗСО, он је рекао да верује и да би данас то била политичка порука Србима на Косову од стране Приштине.

“То је обавеза Куртија да ли он заиста види Србе као грађане Косова којима жели да обезбеди аутономију и права јер их Приштина овде систематски крши”, каже он.

Додао је да не верује да ће Српска листа заиста изаћи из приштинских институција до краја године уколико се не формира ЗСО јер су то, како каже, и раније говорили, али да види позитивну одлуку да учествују на овим изборима јер се на локалу решавају животни проблеми.

Према његовом мишљењу, бојкот значи непостојање никаквих институција, неразумевање међународних актера, а Албанци би ујединили Северну и Јужну Митровицу, поставили албанске градоначелнике и ту вршили власт.

Додаје и да не верује у искреност да Српска листа жели српско јединство јер управо они су ти који дефинише ко су од Срба издајници, а ко су патриоте на Косову.

(Нова.рс)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]