петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владе Пољске, Чешке и Словачке одбиле плане Европске комисије о прерасподели миграната
Хроника

Владе Пољске, Чешке и Словачке одбиле плане Европске комисије о прерасподели миграната

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. мај 2016.

За владе Пољске, Чешке и Словачке неприхватљив је нови предлог који је данас представила Европска комисија о прерасподели избеглица у кризним ситуацијама по државама Европске уније, а пољски министар унутрашњих послова Маријуш Блашчак као бесмислен означио је и предлог да се уведу новчане казне за земље које не приме избеглице.

Marijuš Blaščak, poljski ministar unutrašnjih poslova

"То је бесмислено и то је лош систем, зато што уводи систем сталне релокације, односно то да ће ЕК распоређивати имигранте у разне земље ЕУ. То крши права земаља чланица. И какав је то принцип да нека земља која не прими имигранте треба да се искупи? То нема смисла", казао је Блашчак.

Пољски министар унутрашњих послова подсетио је да је у име Пољске такве и сличне планове одбио још док су документи били у радној верзији а да је сличан став заузела цела Вишеградска четворка.

"Пољска влада ће у питању избеглица бити доследна. Нећемо попустити као претходна влада", рекао је Блашчак.

Предлог ЕК је још јуче када су у европске медије процурели детаљи одбио чешки премијер Бохуслав Соботка - и било какве трајне квоте и плаћање по 250.000 евра по избеглици коју као чланица ЕУ одбије да прими.

"У дебати о решавању миграцијске кризе квоте су ћорсокак и ЕУ би већ једном требало да одустане од таквих идеја", поручио је јуче Соботка на Твитеру.

"Никакве квоте, па самим тим и никаква откупнина", пренео је став Милоша Земана, председника Чешке његов портпарол Јиржи Овчачек.

Словачко Министарство иностраних послова саопштило је да ће се конкретније изјаснити када проучи предлог а за сада само може да поручи да влада не сматра да квоте могу да буду одрживи инструмент за решавање избегличке кризе.

Лист Правда израчунао је да би један словачки пензионер са просечном пензијом од 414 евра морао да живи још невероватних 50 година да се његов приход изравна са казном коју би Словачка платила за једног непримљеног избеглицу.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер