четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Влада Србије усвојила већину „војвођанских” амандмана на Закон о јавној својини
Хроника

Влада Србије усвојила већину „војвођанских” амандмана на Закон о јавној својини

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 19. септембар 2011.

Влада Србије усвојила је „војвођанске” амандмане на Предлог закона о јавној својини који се односе на путеве другог реда, каналску мрежу, поједине објекте у иностранству и на објекте који су грађени средствима за капиталне инвестиције.

На седници владе, одржаној данас поподне, увојени су и амандмани на законска решења о реституцији.

Државни секретар у Министарству финансија Горан Радосављевић рекао је Танјугу да је усвојено укупно двадесетак амандмана на оба законска предлога и да су они упућени Скупштини Србије.

„Од амандмана који су добијени од Владе Војводине усвојени су они који се односе на путеве другог реда, каналску мрежу, објекте у иностранству на којима имају право коришћења и на објекте који су грађени буџетским средствима, односно из капиталних инвестиција”, навео је Радосављевић.

Он је рекао да није прихваћен амандман који се односи на захтев да покрајина има право јавне својине на објектима железничке инфраструктуре регионалног и локалног значаја на територији АП Војводине.

Он је указао да такође није прихваћена формулација „да предузећа која у потпуности обављају своју делатност на територији Аутономне Покрајине Војводине буду у њеној својини”.

„Сматрамо да је та дефиниција ужа од оне која постоји у закону”, објаснио је Радосављевић и додао да је од те идеје и војвођанска администрација у разговорима усмено одустала.

Он је прецизирао да усвојени амандмани дефинишу да путеви другог реда, који се налазе на територији АП Војводине, могу бити у њеној својини, а да општински и некатегорисани путеви, укључујући и улице, могу бити у својини локалне самоуправе.

„Предвиђено је да каналска мрежа, која је до пловног пута, а налази се на територији покрајине, буде њено власништво. Такође, сва имовина која се налази у иностранству и земљама бивше Југославије, а на коју право коришћења имају локална самоуправа или аутономна покрајина, може бити у својини тих јединица”, указао је Радосављевић.

Према његовим речима, усвојено је и неколико амадмана који се тичу бољег дефинисања, односно проширења листе имовине која може бити у власништву аутономне покрајине и локалне самоуправе, као на пример оне која је грађена из капиталних инвестиција.

„Раздвојена је и дефиниција добара од општег интереса и добара у општој употреби, где је предвиђено да и једна и друга могу бити у својини локалне самоуправе или аутономне покрајине, док природна богатства могу бити само у својини Републике Србије”, додао је Радосављевић.

Он је оценио да се амандманима које је Влада Србије усвојила додатно побољшава предложени закон, пошто се детаљније прописује која имовина може бити у власништву аутономне покрајине и локалне самоуправе, а која мора остати у власништву републике.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер