уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Влада Србије усвојила програм обнове поплављених подручја
Хроника

Влада Србије усвојила програм обнове поплављених подручја

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 25. јул 2014.

На данашњој седници Влада Србије усвојила је програме обнове порушених и оштећених стамбених објеката на подручјима поплављеним током маја, а планирана је изградња 350 кућа и исплата материјалне финансијске помоћи за власнике 10.000 оштећених породичних стамбених објеката.

Државним програмом обнове биће изграђене типске куће од 60, 80 и 100 квадратних метара, на основу броја чланова домаћинства. Уколико изградња куће није могућа, према условима дефинисаним програмом, биће исплаћивана материјална помоћ за решавање стамбеног питања, саопштила је Канцеларија Владе за сарадњу с медијима.

Породицама којима су објекти порушени, а градња нових није могућа, биће исплаћен новчани износ приближан износу потребном за изградњу типских кућа. То је два милиона динара за куће од 60 квадратних метара, 2,5 милиона динара за објекте од 80 квадратних метара и три милиона динара за куће од 100 квадратних метара.

За спровођење Програма обнове порушених стамбених објеката обезбеђено је 875 милиона динара.

Средства за обнову биће исплаћивана према категорији оштећења, и то за прву категорију оштећења 120.000 динара, за другу 200.000 динара, за трећу категорију оштећења 250.000 динара, за четврту 350.000 динара и за пету категорију оштећења 600.000 динара.

За спровођење овог програма обезбеђено је 2,5 милијарде динара, а решења о додели државне помоћи доносе локалне самоуправе у складу са Законом.

Приликом одлучивања, поред осталог, узимаће се у обзир да је штета пријављена у складу са Законом, да је настала као последица поплава и клизишта које су се десиле током маја 2014. године и да је пријављена штета на објекту у којем је подносилац пријаве стално живео.

Локалне самоуправе достављаће Канцеларији за помоћ и обнову поплављених подручја решења на основу којих ће бити организована изградња типских стамбених објеката и исплата новчане помоћи, наводи се у саопштењу.

Потпредседница Владе Зорана Михајловић истиче да ће све бити завршено веома брзо.

"У року од осам дана грађани могу да очекују свој новац. А оно што је најважније сада, већ од сутра локалне самоуправе ће са грађанима правити решења. Тако донета решења проследиће се Канцеларији, даваће се након тога налог и најкраћа процедура која би могла да се направи је направљена", рекла је за Б92 министарка Михајловић.

Министарка каже и да ће сада, први пут након елементарне непогоде, људи имати све валидне папире за своје куће.

"Од 350 кућа за које ми сада знамо да су потпуно уништене, 285 је нелегално изграђено. То значи изграђене су или без папира и врло често, негде поред корита река или на клизиштима. То не значи да ти људи неће добити своју кућу, али тамо, ако је то клизиште на пример, неће моћи бити поново на клизишту, него где је безбедно да се кућа изгради", каже Михајловићева.

Средства за обнову биће исплаћивана према категорији оштећења објеката и то од 120 до 600 хиљада динара.

Министарка саобраћаја за РТС каже да ће новим одлукама и путеви бити брже поправљени. Очекује се да до 1. октобра буду завршени путеви, а да до средине јесени куће буду усељиве.

У Јамени мештани огорчени

А село Јамена код Шида, било је једно од највише угрожених насеља током мајских поплава. Ситуација тамо је и даље лоша, мештани су разочарани односом власти према њима, јер њима обећана помоћ није стигла, а нико од представника државног врха није их ни посетио.

Око 80 одсто обрадивих површина је уништено након поплава у овом селу, што је укупно око 200 хектара. Мештани, који углавном живе од пољопривреде, кажу да нико није ни изашао на терен да види шта се десило са њиховим њивама.

На све проблеме, стигли су им огромни рачуни за струју, јер су морали да користе пумпе којима су избацивали воду из кућа, а које су велики потрошачи електричне нергије.

Неки од њих, иако стари, принуђени су да живе у шатору, јер су им куће и даље неусловне за живот.

(РТС-Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер