уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Влада Србије: У Србији готово искорењени екстремни видови сиромаштва и смањена стопа ризика од сиромаштва
Хроника

Влада Србије: У Србији готово искорењени екстремни видови сиромаштва и смањена стопа ризика од сиромаштва

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 12. фебруар 2019.

 У Србији су готово искорењени екстремни видови сиромаштва и смањена је стопа ризика од сиромаштва, али су резултати у тој области, и поред видног напретка, далеко од жељених, истакнуто је на представљању Трећег националног извештаја о социјалном укључивању и смањењу сиромаштва у Србији за период од 2014. до 2017, саопштила је Влада Србије.

Председница Владе Ана Брнабић, која је присуствовала састанку, нагласила је да подаци из трећег квартала 2018. године показују да је стопа незапослености 11,3 одсто и додала да је циљ владе да она буде једноцифрена.

У саопштењу се наводи да је Влада Србије применила низ мера у циљу смањења сиромаштва, а то су пре свега борба против сиве економије, повећање пензија и минималне цене рада.

"Оно што је најважније је да су те мере дале конкретне резултате. Данас можемо да кажемо да је стање боље нешто је било, што нас обавезује да наставимо у истом правцу са још више енергије, јер ствари очигледно могу да се промене", истакла је премијерка.

Председница владе посебно је издвојила и реформу система социјалних давања, истакавши да убудуће треба боље сагледати које су потребе градјана, јер држава у те сврхе издваја доста средстава.

Брнабић је такодје издвојила и реформу образовног система, укључујући инклузивно образовање.

Представљању извештаја присуствовао је и амбасадор Швајцарске у Србији Филип Ге, који је рекао да Швајцарска подржава Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва од његовог формирања пре десет година.

Додао је да Швајцарска остаје поуздан партнер Србији у реформама ка инклузивнијем друштву, за добробит свих градјана.

Амбасадор Швајцарске је истакао да је важно да се унапреди институционална сарадња у области социјалног укључивања на свим нивоима, укључујући сарадњу централних и локалних власти и закључио да цивилно друштво треба да има важну комплементарну улогу у том процесу.

Менаџерка Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва Драгана Јовановић Аријас рекла је да су у процесу консултација за израду Извештаја били су укључени представници владе, Народне скупштине и других институција на националном и локалном нивоу, цивилног друштва, социјалних партнера, научних и међународних институција, независни експерти и експерткиње као и шира јавност.

Извештај обухвата период од 2014. до. 2017. године и садржи преглед законског, стратешког и институционалног оквира релевантног за процесе социјалног укључивања и смањења сиромаштва, анализу тренутног стања у релевантним областима, преглед реализованих мера и програма, закључке и основне правце деловања за наредни период.

Подршку у изради Трећег националног извештаја о социјалном укључивању и смањењу сиромаштва у Србији, који је влада усвојила 27. децембра 2018. године, као и целокупном процесу социјалног укључивања и смањења сиромаштва пружа Влада Швајцарске у оквиру пројекта "Подршка унапредјењу социјалног укључивања у Републици Србији", фаза три.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер