Хроника

Влада Србије и ЕИБ потписале уговор о кредиту - вредност 22 милиона евра; Синиша Мали: Повољније и јефтиније не може

Штампа
понедељак, 15. април 2019.

 Влада Србије и Европска инвестициона банка (ЕИБ) потписале су уговор о кредиту, вредности 22 милиона евра, за финансирање инфраструктурних пројеката у најнеразвијенијим општинама у Србији.

Уговор су потписали министар финансија Србије Синиша Мали и шеф дивизије ЕИБ за Словенију, Хрватску и Западни Балкан Матео Ривелини.  

Мали је казао да је аранжман намењен реализацији пројекта "Партнерство за програм локалног развоја" који покрећу Влада Србије, ЕИБ и Мисија Програма Уједињених нација за развој (УНДП), а чија је укупна вредност 30 милиона евра.  

"ЕИБ обезбеђује 22 милиона евра под повољним условима, док ће остатак новца бити обезбеђен из буџета локалних самоуправа, Владе Србије и од донатора", казао је министар финансија.  

Према његовим речима, ради се о најповољнијем кредитном аранжману, јер ће се каматна стопа дефинисати у тренутку повлачења новца, односно да ли ће бити фиксна или варијабилна, и то у зависности од тога шта Србија буде желела. 

"Ми ћемо гледати да покријемо нихове трошкове повлачења новца. За Клинички центар то је на пример било 0,6 одсто" казао је Мали.

Рекао је да ће новац моћи да искористи око 40 општина у наредне четири године.

"Биће усмерен ка побољшању инфраструктуре, односно средјивању домова културе, вртића, спортских терена, паркова, пешачких зона, објеката локалних комуналних предузећа и седишта општина, уводјењу система видео надзора, лед расвете", казао је он.  

Мали је нагласио да је циљ програма да се побољшају услови живота и квалитет локалне инфраструктуре, како би се обезбедио равномеран регионални развој.  

Повољније и јефтиније не може, рекао је Мали

Он је оценио да ће пројекат допринети да те локалне самоуправе буду привлачније страним инвеститорима, наводећи да, "што је локална самоуправа боља и ефикаснија, то је већа вероватноћа да ће доћи инвеститори".  

Министар државне управе и локалне самоуправе Србије Бранко Ружић навео је да ће за подршку кроз програм моћи да конкуришу општине из треће и четврте категорије развијености, каквих је у Србији 90, а посебно оне које су се суочавале са мигрантском кризом, поплавама или другим природним катастрофама.  

Како је прецизирао, општине које буду желеле да конкуришу, мораће да учествују са најмање 15 одсто од потребних средстава за пројекат.  

Ружић је оценио и да ће програм значити додатну подршку локалним самоуправама које су се ангажовале да добију средства за разне пројекте.  

"Из Фонда за локални развој, на пример, прошле године је за подршку локалним самоуправама било издвојено 320 милиона динара, ове године 500 милиона, али је пријављено пројеката чија је укупна вредност већа од 2,3 милијарде динара", казао је Ружић.  

Шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици рекао је да се кроз пројекат показују заједничи напори да се пружи нова могућност за економски развој општина са највећим потребама.  

"То је инвестициони замајац за локалне самоуправе које треба да буду покретач развоја земље, које су и главни носиоци активности у приступању земље ЕУ, јер највећи део прописа које Србија треба да усклади са ЕУ, мора да се спроводе на локалу", казао је Фабрици.  

Истакао је да се економска отпорност не концентрише само у највећим градовима, већ је треба проширити на читаву земљу.

Шеф дивизије ЕИБ за Словенију, Хрватску и Западни Балкан Матео Ривелини казао је да су, у оквиру стратегије за проширење на Западни Балкан, циљеви да се подржи Влада Србије у њеним настојањима да уђе у Унију.  

Он је нагласио да је ЕИБ за пројекат "Партнерство за програм локалног развоја" издвојио 75 одсто његове вредности, што је први пут да се у Србији одвоји новац за толики удео од укупног трошка пројекта.  

Ривелини је објаснио да ЕИБ никада не финансира више од 50 одсто укупног трошка у неком пројекту, али је сада направљен изузетак у договору са УНДП и Министарством за државну управу и локалну самоуправу.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]