субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Влада подржала Драгана Шутановца
Хроника

Влада подржала Драгана Шутановца

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 25. децембар 2008.

Влада Србије подржала је на данашњој седници извештај министра одбране Драгана Шутановца о начин спровођења реформи у Министарству и у Војсци Србије.

Више министара из различитих странака затражило је на седници Владе Србије енергичну реакцију због изјава начелника Генералштаба Здравка Поноша у медијима и заштиту цивилног друштва и демократске контроле војске.

Шутановац је на седници поднео извештај о раду Министарства и реформама у војсци и истакао да ће, у оквиру законских надлежности, предузети све мере како не би дошло до дестабилизације система, јавила је агенција Бета.

Одбор Скупштине Србије за одбрану и безбедност закључио је, на седници која је заказана због сукоба министра одбране Драгана Шутановца и начелника Генералштаба Војске Србије  Здравка Поноша, да најновија дешавања између Министарства и Војске могу да представљају претњу по стабилност државе и доведу у питање цивилну контролу над војском.

После двочасовне расправе, у којој је учествовао начелник Генералштаба ВС генерал-потпуковник Здравко Понош, одбор је од Владе Србије затражио да што пре извести Скупштину Србије о стању система за одбрану земље.

Одбор је једногласно одбио да од председника Србије Бориса Тадића, као главнокомандујућег ВС, затражи смену Поноша.

Министар одбране Драган Шутановац обавестио је писмом чланове Одбора да није у могућности да присуствује седници и изразио спремност да учествује на првом наредном састанку.

На седници одбора, посланици СРС-а критиковали су Поноша због иступања у јавности, тврдећи да је тиме прекршио Устав Србије, као и одредбе Закона о војсци.

"По Уставу, ВС је под демократском и цивилном контролом, што не значи да је под контролом Демократске странке", рекао је председник одбора и шеф посланика СРС Драган Тодоровић.

Тодоровић је истовремено рекао да се слаже са свим замеркама које је Понош упутио Министарству одбране, додајући да их подржава "од почетка до краја" и наводећи да се оне односе на власт која руководи Србијом од 2001. године.

Зоран Красић из СРС-а поручио је Поношу да може бити 120 одсто у праву, али да је, ако је тако, требало да поднесе оставку, јер "не може да наступа у јавност независно од закона".

Чланове одбора такође је интересовало и да ли неко и ко стоји иза Поноша, алудирајући на председника Србије Бориса Тадића, који је по Уставу главнокомандујући ВС.

Драган Шормаз из ДСС-а сагласио се с начелником генералштаба да се касни у доношењу стратегије националне безбедности и стратегије одбране, али је истовремено упозорио да је његовим наступом у јавности "дефинитивно угрожена цивилна контрола над ВС".

Милан Маркићевић из Нове Србије истакао је да подржава Поноша, ако "иза свега што је рекао претходних дана стоји његова жеља да се побољша систем одбране, али да је то неприхватљиво ако иза свега тога стоји намера да Србија уђе у НАТО".

Марко Ђуришић из ДС је оценио да је Тодоровић сазвао седницу да би се наставила манипулација грађанима, образлажући то тиме што нико од чланова одбора није добио никакав материјал.

Ненад Милић (ЛДП) честитао је Поношу "на личној храбрости", али и упозорио на шири контекст дешавања у систему одбране.

Генерал Понош је изјавио да безбедност земље није угрожена и да Војска Србије функционише и истакао да "приче о било каквој побуни нису тачне", замоливши чланове одбора да се седница не злоупотребљава у дневно политичке сврхе.

Одговарајући на примедбе чланова одбора, начелник генералштаба је истакао да иза њега не стоји нико и поручио члановима одбора да не мисле да је посао који обавља много примамљив.

Генерал Понош је објаснио, наводећи конкретне примере, да није прекршио ни Устав, нити закон, и истакао да Министарство одбране није у војној хијерархији командовања, већ да се министар одбране налази у линији цивилне контроле.

Понош је рекао и да је на функцију начелника генералштаба постављен наредбом и да не може самоиницијативно да напусти ту функцију.

Начелник Генералштаба ВС је рекао да остаје при свему што је изјавио у медијима, везано за, како је навео, неправилности у изградњи система одбране, али не жели да се та прича злоупотребљава у дневно - политичке сврхе.

"Ово није мој лични рат са Драганом Шутановцем. Српска војска није ни моја ни његова, ни ваша", рекао је Понош члановима Одбора, додавши да грађани имају право да знају да ли ће Србија бити безбедна 2010. и 2015. године.

Понош је рекао да је сматрао да је његова обавеза да укаже на ствари које нису у реду, јер и сам сноси одговорност за део система безбедности.

Према његовој оцени, цивилна контрола војске "није света крава" и не носи "мантију безгрешности".

Понош је похвалио министарство одбране због тога што је повећало плате у војсци и почело да решава стамбена питања, али се запитао да ли држава има јасну визију да ли може да спроведе процес професионализације, и како се на тај процес одражава одлука о војној неутралности.

Начелник Генералштаба ВС је позвао да се хитно усвоје сви стратешки и доктринарни војни документи, јер је то "посао који је важан, без обзира на то ко ће бити начелник Генералштаба, а ко министар одбране".

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер