петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Влада Македоније усвојила на ванредној седници предлог за измену Устава ради промене имена државе у "Северна Македонија"
Хроника

Влада Македоније усвојила на ванредној седници предлог за измену Устава ради промене имена државе у "Северна Македонија"

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 08. октобар 2018.

Влада Македоније усвојила је поподне на ванредној седници предлог за измену Устава ради промене имена државе у "Северна Македонија", на шта се обавезала споразумом с Владом Грчке.

На конференцији за новинаре портпарол македонске владе Миле Бошњаковски је рекао да ће предлог за приступање уставним променама са смерницама одмах бити достављен парламенту и да у Влади очекују да ће посланици сутра почети са разматрањем и донети одлуку о приступању променама Устава.

"Сада сви посланици, без обзира којој партији припадају, имају историјску дужност и обавезу пред градјанима да обезбеде пут Македоније ка стабилности, безбедности и економском просперитету. То је пут ка ЕУ и ка НАТО, који води преко договора Македоније и Грчке", истакао је он.

Према његовим речима, од посланика се "очекује одлука у том правцу као израз поштовања воље градјана који су гласали на референдуму, као и воље око 80 одсто градјана који се у континуитету изјашњавају да одобравају чланство у ЕУ и НАТО".

На питање да ли је обезбедјена подршка опзиционих посланика ВМРО ДПМНЕ за потребну двотрећинску већину, Бошњаковски је избегао да одговори, рекавши да влада очекује да ће посланици следити глас народа, који се, у великој већини изјашњава за чланство у ЕУ и НАТО.

"Очекујемо да ће посланици следити глас народа, оно што су градјани одлучили 30. септембра, оно што ми данас почињемо као процес је стратешки интерес Македоније – чланство у ЕУ И НАТО", рекао је портпарол македонске владе.

Бошњаковски је објаснио да су предвидјена четири уставна амандмана, којима ће испред имена државе Македонија бити додата географска одредница "северна", бити измењена преамбула и ојачане гаранције за неповредивост границе и територијални интегритет, као и брига за Македонце у дијаспори.

Да би у Собрању изгласала уставне промене, владајућим странкама, СДСМ и ДУИ, потребна је двотрећинска већина од 80 гласова, што значи да им је потребна подршка најмање девет посланика опозиционе коалиције ВМРО-ДПМНЕ.

Премијер Зоран Заев је, у данас објављеном интервју за грчки "Еуроњуз", рекао да Македонији нису потребни избори, и да су току консултације са посланицима око подршке уставним изменама.

Заев је раније најавио ванредне парламенарне изборе до краја новембра, уколико не обезбеди довољну подршку посланика за измену Устава.

Договором са Грчком о решавању скоро тродеценијског спора око имена, предвидјено ја да Македонија до краја године усвоји уставне измене којима ће гаратовати промену имена у Северна Македонија, као и грчко признавање македонског идентитета, језика, културе.

Влада Македоније најавила ванредну седницу на којој ће разматрати предлог за измене Устава

Влада Македоније је најавила да ће поподне разматрати предлог за измене Устава ради промене назива државе у „Северна Македонија“, на шта се обавезала Споразумом са Владом Грчке.

Да би Собрање изгласало уставне промене владајућим странкама поребна је подршка најмање девет посланика опозиционе ВМРО-ДПМНЕ.

У најави се наводи да ће Влада одржати ванредну седницу на чијем дневном реду це бити само једна тачка: „Предлог парламенту за приступање изменама Устава Македоније са смерницама за уставне измене и допуне“, пренели су медији.

Да би у Собрању изгласала уставне промене, владајућим странкама СДСМ и ДУИ потребна је двотрећинска већина од 80 гласова, што значи да им је поребна подршка најмање девет посланика опозиционе коалиције ВМРО-ДПМНЕ.

Премијер Зоран Заев је у интервју за грчки „Еуроњуз“ рекао да Македонији нису потребни избори, и да су у току консултације са посланицима око подршке уставним изменама.

Током викенда су се у македонским медијима појавиле информације да неки посланици опозиције преговарају са представницима власти о подршци изменама Устава.

Раније је најмање 20 од укупно 48 посланика ВМРО-ДПМНЕ најавило да неће гласати за промену назива државе у „Северна Македонија“.

ТВ Телма пише да би предлог Владе могао да се нађе у скупштини већ сутра ујутро.

Предвиђено је да се расправа у Собрању заврши у року од највише десет дана после чега би требало приступити усвајању уставних амандмана.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер