петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Влада Летоније ће до 1. септембра размотрити нацрт закона којим се прописује забрана руских имена
Хроника

Влада Летоније ће до 1. септембра размотрити нацрт закона којим се прописује забрана руских имена

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 31. мај 2016.

Влада Летоније ће до 1. септембра размотрити нацрт закона којим се прописује да се деци дају само летонска имена.

Нацрт закона представља амандман на закон о промени личног имена, презимена и националности. У њему су наведени разлози за одбијање регистрације имена ако оно „не одговара основама летонског језика или отежава укључивање појединца у друштво“.

Тренутно се у Летонији свим именима и презименима (уколико су мушког рода или се завршавају на сугласник) додаје слово „-с“ (-с): тако се име Мирон пише како Миронс, Руслан као Русланс. Сада се предлаже да се потпуно одбија регистрација имена која не одговарају летонској граматици.

У Министарству правде Летоније сматрају да ће такве мере омогућити да се заштити „демократски поредак у земљи“ и „право осталих становника Летоније да слободно разговарају на матерњем језику“.

Нацрт закона разматран је на састанку шефова министарстава 24. марта и сада пролази одобрење у низу одељења. До 1. септембра мора да буде предат на разматрање кабинету министара Летоније.

Посланик думе у Риги Руслан Панкратов, који се налази на челу организације за људска права — „Вратите наша имена!“, изјавио је да нове норме противрече међународном праву. Конкретно, нови нацрт закона крши Међународни закон о грађанским и политичким правима. Осим тога, 2010. године Комитет за људска права УН већ је осудио Летонију за изобличавање нелетонских имена и презимена у пасошима.

„У Летонији сматрају да то није услов, већ само препорука“, прокоментарисао је Панкратов.

(Спутник)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер