петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Скупштина Косова": Предложена резолуција о "геноциду на КиМ"; "Влада Косова" поново упутила "Скупштини" предлог амандмана о Специјалном суду
Хроника

"Скупштина Косова": Предложена резолуција о "геноциду на КиМ"; "Влада Косова" поново упутила "Скупштини" предлог амандмана о Специјалном суду

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 31. јул 2015.

Шеф "парламентарне групе" Алијансе за будућност Косова Доника Хадај Бујупи предложила је резолуцију о геноциду на током рата Косову, преноси „Коха“.

Резолуција о геноциду предложена је током састанка "Председништва скупштине" и добила је подршку других "парламентарних група".

Хадај Бујупи захтева да резолуција буде прва ставка на дневном реду "Скупштине Косова".

Алијанса за будућност Косова је трећа по реду партија на Косову и у "скупштини" има девет посланичких места, а њен председник је Рамуш Харадинај.

(Б92)

"Влада Косова" поново упутила "Скупштини" предлог амандмана о Специјалном суду

"Влада Косова" је на данашњој седници поново упутила "Скупштини Косова" предлог амандмана на "Устав Косова" који отварају пут оснивању Специјалног суда који ће судити за претпостављене злочине бивших високих официра "ОВК" изнетих у извештају Савета Европе.

Очекује се да "Председништво Скупштине Косова" на седници која је заказана за данас у 12 часова одреди датум одржавања седнице "Скупштине Косова" на којој ће се размотрити уставни амандман.

У јучерашњем саопштењу "Владе Косова", којим је најављена данашња седница, истакнуто је да је поновно разматрање у "Скупштини" и усвајање ових уставних амандмана, корак од посебног значаја за Косово у процесу остваривања обавезе коју је преузела према међународним партнерима.

Та обавеза преузета је прошле године када је "Скупштина Косова" са две трећине гласова усвојила Закон о међународном споразуму Косова и ЕУ о продужетку манадата мисији Еулекс, као и о потреби за оснивање Специјалног суда за ратне злочине.

Истакнуто је да ће испуњење ове обавезе допринети расветљавању оптужби и биће од изузетне важности за евроатлантске интеграције Косова, као и за даље јачање стратешког партнерства са САД и Европском унијом.

Такође је истакнуто да испуњавање међународних обавеза "ни у ком случају не доводи у питање правичну борбу Ослободилачке војске Косова нити вредности рата народа Косова".

Опозиција сматра да се никако на дневни ред "Скупштине" не треба поставити питање амандмана на устав о Специјалном суду и најавила је да ће гласати против.

У међувремену, већина посланика Демократске партије Косова, чији су гласови против били одлучујући да амандмани не буду усвојени на седници од 29. јуна, изјаснили су се да ће сада гласати за усвајање амандмана.

"Парламенту" ће такође бити упућен предлог Закона о правној заштити и финансијској подршци потенцијално оптужених у судским процесима пред Специјалним судом, додаје се у саопштењу.

"Испуњавање ове међународне обавезе ће бити у служби расветљавања правде о индивидуалним сумњама и биће корак од посебног значаја за интегративне евроатлантске процесе и у служби јачања стратешког партнерства Републике Косово са САД И ЕУ", закључује се у саопштењу.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер