петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Влада Колумбије и припадници “Фарка” потписаће мировни споразум, свечаној церемонији присуствоваће Раул Кастро, Бан Ки-Мун, Џон Кери...
Хроника

Влада Колумбије и припадници “Фарка” потписаће мировни споразум, свечаној церемонији присуствоваће Раул Кастро, Бан Ки-Мун, Џон Кери...

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. септембар 2016.

Мировни споразум између колумбијске владе и припадника герилске побуњеничке групе "Револуционарне оружане снаге Колумбије" (Фарк) биће потписан у понедељак, чиме ће и формално бити окончан оружани сукоб који је трајао више од пола века.

Споразум закључен 24. августа потписаће председник Колумбије Хуан Мануел Сантос и командант Фарка Родриго Лондоњо, познатији по свом ратном псеудониму Тимолеон Хименес или Тимошенко.

Свечана церемонија потписивања споразума биће одржана у приморском граду Картахени пред око 2.500 људи који ће за ту прилику бити обучени у бело, а најављен је говор Сантоса и Лондоња.

Догађају ће присуствовати 15 шефова држава Латинске Америке, међу којима и кубански председник Раул Кастро, чија је земља била домаћин четворогодишњих мировних преговора под покровитељством Норвешке, Венецуеле и Чилеа.

На церемонију ће доћи и бивши шпански краљ Хуан Карлос, генерални секретар УН Бан Ки Мун, генерални секретар Организације америчких држава Луис Алмагро, председници Светске банке и Међународног монетарног фонда Џим Јонг Ким и Кристин Лагард, амерички државни секретар Џон Кери и државни секретар Ватикана, кардинал Пјетро Паролин.

Долазак је потврдило 27 шефова дипломатија, међу којима и Норвежанин Борге Бренде, као и бивши председник Уругваја Хосе Мухика, некадашњи мексички председник Ернесто Седиљо, бивши шпански премијер Фелипе Гонсалес и бивши генерални секретар УН Кофи Анан.

Кардинал Паролин ће се данас у Боготи састати са колумбијским председником Сантосом, а поглавар Римокатоличке цркве папа Фрања више пута је изразио жељу да следеће године посети Колумбију.

"Овим споразумом затварамо поглавље рата и окрећемо се миру", рекао је Сантос у среду, обраћајући се Генералној скупштини УН у Њујорку.

Припадници Фарка, насталог 1964. године од групе побуњеника из руралних делова земље, одржали су током претходних дана завршну конференцију у свом упоришту у Кагуану на којој су ратификовали споразум.

У оружаном сукобу који је трајао више од пола века учествовале су и друге герилске групе ектремне левице, као што је Ослободилачка национална армија (ЕЛН), која је још активна и броји 1.500 припадника.

Процењује се да је током сукоба живот изгубило више од 260.000 људи, њих 45.000 и даље се води као нестало, а 6,9 милиона је напустило своје домове.

Да би споразум ступио на снагу, потребно је да 2. октобра буде потврђен на референдуму расписаном на иницијативу председника Сантоса.

Картахена, колонијални приморски град који се налази на Унесковој листи светске баштине и сматра се "бисером Кариба", није изабрана за место потписивања споразума из симболичних или историјских разлога, већ због своје очуване инфраструктуре и чињенице да се главни град Богота налази на 2.600 метара надморске висине, што би било неповољно за многе стране званице.

(Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер