Хроника

Влада Грчке демантовала написе грчких и албанских медија да су Атина и Скопље договорили ново име "Република Нова Македонија"

Штампа
среда, 10. јануар 2018.

Портпарол Владе Грчке Димитрис Цанакопулос дематовао је спекулације да је постигнут напредак у спору са Македонијом око имена и да је договорено да суседна земља промени име у Нова Македонија.

"Нисмо заинтересовани за многоброје спекулације у вези са преговрима око имена, већ да продужимо са преговрима на озбиљан начин да би могли у наредних неколико месеци да дођемо до решења проблема који нас прати 25 година", рекао је Цанакопулос, како преноси македонска државна агенција МИА писање дневника Катимерини.

Грчке новине Прототема су јуче, позивајући се на један портал на албанском језуку, објавио да су Атина и Скопље наводно договорили име "Република Нова Македонија" као решење двоиподеценијског спора.

Османи: Постоји обострано прихватљиво решење

Заменик премијера Македоније за европска питања Бујар Османи изјавио је да мисли да је крај спора око имена близу, и да постоји обострано прихватљиво решење.

"Мислим да долази крај овом спору. Постоји решење које је обострано прихватљиво, без тога да се нападну најосетљивије вредности које две стране имају по овом питању", рекао је он за грчку Телевизију Антена.

Како преноси македонска државна агенција МИА, Османи је кратак интервју за Антену дао недуго након јучерашњег састанка са министром спољних послова Грчке Никосом Коцијасом у Атини.

Македонски вицепремијер је рекао да је у Атини пренео поруку да је Влада Македоније посвећена проналажењу решења за спор, који осим што блокира македонску евроатлантску перспективу, представља и препреку за сарадњу две суседне земље.

"Спор нам је одузео 25 година могућности за сарадњу, за размену и развој. Сада је време да га затворимо без штете и узимајући у обзир остељивост обе стране за то питање", рекао је Османи.

Како је истакао, спор око уставног имена Македоније са Грчком траје превише дуго и блокира интеграцију земље у НАТО и ЕУ, што је од виталног значаја за македонске грађане.

Поводом написа грчких медија да је име "Нова Македонија" могуће решење, Османи је поновио да се није још стигло до фазе да се преговара о конкретним предлозима за име Македоније.

Грчка црква забринута и непопустљива у вези са Македонијом

Стални Свети Архијерејски синод Грчке православне цркве изразио је у писму премијеру Алексису Ципрасу, "забринутост поводом збивања у вези с називом Македоније", преносе грчки медији.

“Ми смо непопустљиви у вези с речју 'Македонија", пише у саопштењу управног тела те утицајне цркве која је део државне власти јер, по Уставу, грчка држава није секуларна.

"То питање (македонско) нас се тиче и пратимо га са узнемиреношћу и потресеношћу, јер оно није само национално и политичко, већ је и црквено", рекао је поглавар Грчке православне цркве, архиепископ Јеронимос Други о спору Атине и Скопља о праву северног суседа на употребу назива "Македонија" .

"Као хришц́ани и као Грци, чврсто стојимо иза онога што смо одлучили", додао је митрополит Кукуша Емануил, после данашњег заседања Светог Архијерејског синода, и поновио да Црква негира право северног суседа да се назива "Македонија".

На питање конзервативног атинског дневника "Катимерини" о реаговањима на разматрање решавања спора око назива између Атине и Скопља што две стране најављују за ову годину, Емануил је рекао: "Црква се управља љубављу. Не митинзима, нити ратовима".

Он је тиме, по тумачењу тог листа, у име Светог Архијерејског синода осудио најаве демонстрација против решавања спора са северним суседом Грчке тако да Македонија промени назив у "Нова Македонија" што је наговештено ове недеље.

Масовни митинзи уз дириговање политичких странака и Цркве, чак и са више од 100.000 учесника у градовима Грчке, а у Атини и са милион, обележили су избијање тог необичног спора међу суседима пре скоро три деценије, 1991. када је Македонија прогласила независност од Југославије.

Руководство Грчке православне цркве је још тада изјавило што и данас понавља, да Македонија "узурпира и претендује на оно што јој не припада, а то је грчки назив Македоније, и на тај начин нарушава грчко достојанство и историјску реалност".

У данашњем саопштењу Свети Архијерејски синод је указао да је "Црква речју, делом и крвљу свештенства и народа од давнина мученички доприносила грчкости Македоније".

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]