четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Влада Црне Горе објавила Предлог стратегије о националној безбедности у којој наводе да се директна војна претња не може искључити
Хроника

Влада Црне Горе објавила Предлог стратегије о националној безбедности у којој наводе да се директна војна претња не може искључити

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 20. август 2018.

 У Предлогу стратегије националне безбедности Црне Горе наводи се да та земља има специфично место и значајну улогу у стабилности региона, а да се опасност од директне војне претње овој држави не може искључити, иако је значајно смањена, преноси РТЦГ.

Безбедносну ситуацију у Црној Гори би, како пише у Предлогу који је утврдила Влада, требало посматрати и у регионалном контексту, јер припада и балканском и медитеранском подневљу.

"Део је региона који је у претходном периоду претрпео динамичне промене и грађански рат. Имајући у виду историјско наслеђе и позитивне трендове након обнављања независности, Црна Гора има специфично место и значајну улогу у стабилности региона", наводи се у Предлогу, преноси РТЦГ.

Истакнуто је да Црна Гора дели стратешки приступ изазовима, ризицима и претњама по националну безбедност, који су дефинисани стратешким документима НАТО-а.

Спектар изазова, ризика и претњи је широк, стоји у овом документу.

"Регион је још увек оптерећен догађајима из прошлости и нерешеним проблемима, што може проузроковати дестабилизацију на појединим подручјима", наводи се у предложеној стратегији.

Оцењује се и да су промене на геостратешком плану утицале да Западни Балкан поново постане зона јаког интересовања одређених међународних актера, чији је примарни циљ спречавање даљег европског и евроатланског пута појединих држава региона, наводи РТЦГ.

"На овим просторима који су дестабилизовани кризама, сукобима, демографским растом и смањивањем стратешких ресурса (вода, енергија), све је израженије испољавање транснационалних претњи и преношење, односно преливање криза према европском континенту", наводи се у овом документу.

Предлог стратегије националне безбедности Црне Горе утврдила је Влада на седници 27. јула и о њој ће црногорски парламент расправљати у октобру, пише РТЦГ.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер