четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Влада Црне Горе донела одлуку о отварању конзулата на Косову у Гњилану
Хроника

Влада Црне Горе донела одлуку о отварању конзулата на Косову у Гњилану

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. мај 2019.

 Влада Црне Горе донела је одлуку о отварању конзулата на Косову, у Гњилану, а истовремено је одлучено да прелаз на Чакору не буде отворен, јер од тог превоја до прелаза са Косовом има свега 11,5 километара, јавља РТЦГ.

Одлука о отварању конзулата донета је у циљу интензивирања сарадње, нарочито у области економије, туризма и културе, и унапређења пријатељских односа, саопштено је из Владе Црне Горе, а преноси РТЦГ.

Такође, влада ове државе, у петак је донела одлуку да се прелаз на Чакору не отвори јер до прелаза са Косовом има 11,5 километара, али поред тога, договорена је изградња заједничког прелаза Котлови (Црна Гора) Кућиште (Косово), саопштили су из Министарства унутрашњих послова листу Побједа.

Председник општине Плав, Мирсад Барјактаревић, недавно је упутио иницијативу том владином ресору да се отвори прелаз Чакор јер би, како је навео, то имало економске бенефите за обе стране. Сада је између Црне Горе и Косова у функцији само један прелаз, Кула Савине воде, на путу Рожаје-Кула-Пећ.

За изградњу прелаза Котлови-Кућиште косовска и црногорска влада су још 2014. године потписале споразум у Приштини који је ступио на снагу наредне године и том приликом формиране су експертске комисије за његово спровођење, али до званичног успостављања још увек није дошло.

Црна Гора признала је Косово октобра 2008. године, исте године када је једнострано проглашена независност. Четири године касније, Црна Гора донела је одлуку о отварању амбасаде на Косову. Косово и Црна Гора постигли су и Споразум о демаркацији августа 2015. године који је Црна Гора ратификовала крајем децембра исте године. На Косову је, међутим, овај споразум ратификован тек 21. марта 2018. године, а због противљења косовске опозиције, која је тврдила да се Косову овим споразумом „одузима 8.000 хектара земље“.

(КосСев)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер