Početna strana > Hronika > Vjosa Osmani: Spremni smo da razgovaramo o modelu unapređenja manjinskih prava, ali bez ugrožavanja ustavnosti, unutrašnje funkcionalnosti i teritorijalnog integriteta i suvereniteta Kosova
Hronika

Vjosa Osmani: Spremni smo da razgovaramo o modelu unapređenja manjinskih prava, ali bez ugrožavanja ustavnosti, unutrašnje funkcionalnosti i teritorijalnog integriteta i suvereniteta Kosova

PDF Štampa El. pošta
utorak, 14. mart 2023.

 Predsednica Kosova Vjosa Osmani izjavila je da 15 modela, koje je evropski izaslanik za dijalog Miroslav Lajčak ponudio Prištini, nemaju veze sa Zajednicom srpskih opština, već se radi o "uzorima za prava manjina", a analiza je pokazala da je najbolji model onaj koji Kosovo trenutno ima.

U nekima se daje više prava, a u nekima manje od onoga što Kosovo već daje nevećinskim zajednicama. Sve smo ih analizirali i ima elemenata koji se mogu uzeti iz svakog od njih, ali ja bih rekla da je najbolji model, mnogo bolji od svih tih 15, onaj koji Kosovo trenutno ima, rekla je Osmani, prenosi Kossev.

Prema njenim rečima, svakako treba da se pregovara o evropskim elementima, koji mogu omogućiti da na Kosovu postoji inkluzivnost, raznolikost i multietničnost.

To je naša ustavna vrednost. Ali, sa druge strane, odbacićemo nešto što ugrožava funkcionisanje demokratskog sistema, poručila je kosovska predsednica.

Upitana o odredbi evropskog predloga koji se tiče srpske zajednice i Srpske pravoslavne crkve na Kosovu, Osmani je rekla da je to „ustupak koji je Kosovo prihvatilo, ali da ne treba zaboraviti da faza razgovora nije završena i da će to biti raščlanjeno u aneksu implementacije“.

Opredeljenje Kosova je da kroz taj član manjinskim zajednicama ponudi prava koja su obezbeđena i instrumentima Saveta Evrope i najvišim standardima Evropske unije, rekla je Osmani i dodala da oni već postoje u Ustavu Kosova.

Spremni smo da razgovaramo u okviru modela unapređenja manjinskih prava. Naravno bez ugrožavanja ustavnosti naše zemlje, principa unitarnog sistema i unutrašnje funkcionalnosti i teritorijalnog integriteta i suvereniteta, poručila je Osmani.

Osmani je iznela sumnju da će se Srbija promeniti u dijalogu sa Kosovom, jer je jedini doprinos Beograda do sada bio postavljanje prepreka.

Očekujem da međunarodni faktor izvrši pritisak na Srbiju i da je ubedi da je ohridski sastanak izuzetno važan i da će se ovim sporazumom rešiti mnoga pitanja koja otvaraju put za međusobno priznanje, rekla je Osmani.

Miroslav Lajčak od juče boravi u Beogradu. Danas nastavlja razgovore sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Lajčak je održao sastanak i sa delom opozicije.

(Fonet-KoSSev)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner