Хроника

Вјести: Представници парламентарних партија Албанаца и Бошњака поново добили понуду да буду део извршне власти

Штампа
четвртак, 16. септембар 2021.

 Представници парламентарних партија Албанаца и Бошњака поново су добили понуду да буду дио извршне власти, о чему је са лидерима Бошњачке странке и двије албанске листе разговарано претходних дана, сазнају Вијести.

Да ли је циљ тих разговора да се ојача Влада у тешкој политичкој кризи гдје су многа питања отворена или да се обезбиједи резервна подршка у циљу да ГП УРА откаже подршку кабинету Здравка Кривокапића, саговорници које су Вијести контактирале нијесу сагласни.

Према наводима једног извора представници Владе понудили су БС, Албанској коалицији и Албанској алтернативи да буду дио процеса реконструкције Владе.

Лидер БС Ервин Ибрахимовић се прије два-три дана састао са “изасланицима” Кривокапића, а након најава лидер ГП УРА Дритана Абазовића да ће напустити извршну власт и ускратити јој повјерење у случају смјене министра унутрашњих послова Сергеја Секуловића и директора полиције Зорана Брђанина.

Из ГП УРА кажу да имају незванична сазнања о разговорима са посланицима мањинских партија и да вјерују да Влада можда тражи подршку у случају да они изазову кризу власти.

Демократе, који подржавају Владу, понављају да би “учешће представника мањина у Влади била изразито добра и позитивна ствар”.

”Став Демократа, небројено пута поновљен, јесте да би партије које представљају мањинске народе морале бити дио сваке Владе Црне Горе”, пише у одговору партије Алексе Бечића.

Поред Ибрахимовића, владини званичници разговарали су и са Ником Ђељошајем (АА) и Фатмиром Ђеком (Албанска коалиција) којима су понудили да буду дио владе, рекао је извор Вијести. Ђељошај и Ђека јуче нису одговарали на позиве и поруке Вијести.

Представници владајуће коалиције су у понедјељак разговарали са премијером Здравком Кривокапићем, након чега су изашли са помирљивим порукама о потреби превазилажења политичке кризе за коју терет одговорности пребацију и на Демократску партију социјалиста и њеног лидера Мила Ђукановића.

А он је, како је јуче саопштено из ДПС, на састанак позвао колеге из парламентарне опозиције, који су се сагласили да је излаз из тренутне кризе, коју сматрају највећом од увођења вишестраначја, формирање прелазне Владе ограниченог мандата са задатком организовања ванредних парламентарних избора.

У заједничком саопштењу наводи се да је све што се дешавало у претходним данима, поготово у недјељу 5. септембра на Цетињу, показало да Црна Гора има “марионетску Владу која је у потпуности инструментализована у служби туђих, антидржавних и антицрногорских интереса”.

Оцјењују да су дешавања у Црној Гори одавно прерасла политичке разлике или партијске интересе: “ Стога, цијенимо потребним креирање европске платформе на коју су добродошли сви - свака политичка странка, невладина организација, група грађана и сваки појединац који дијели вриједности грађанске, европске и антифашистичке Црне Горе има обавезу да устане и успротиви се налету фашизма и великодржавне политике под којим се наша земља налази и одбрани своје право на одлучивање о сопственој будућности”.

Док је ДПС са коалиционим партнерима била на власти, тадашња опозиција је посљедњи пут тражила прелазну владу 2019. године.

Тадашњи премијер Душко Марковић поручио је да нема разговора о техничкој влади и да опозиција без избора не може ући у владу, као државно и политичко тијело.

(Вјести)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]