петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вјачеслава Холодкова: Земље БРИКС-а нису дозволиле међународну изолацију Русије
Хроника

Вјачеслава Холодкова: Земље БРИКС-а нису дозволиле међународну изолацију Русије

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 04. јул 2015.

МОСКВА - Сарадња Русије са земљама БРИКС (Бразил, Русија, Индија, Кина, Јужноафричка Република) развија се снажним темпом, нарочито у оним сферама које су погођене антируским санкцијама. 

Такав став су изразили стручњаци Руског института за стратешка истраживања (РИСИ) на конференцији "БРИКС као основа мултиполарног света", преноси агенција Тас.

Према речима начелника сектора међународних економских организација Центра за економска истраживања РИСИ, Вјачеслава Холодкова, потписивање споразума о формирању две финансијске институције - Нове банке за развој и Пула условних девизних резерви - у Форталезеу у јулу 2014. говори о стимулацији процеса интеграције у мометну када је Запад већ увео прве антируске санкције. 

Те институције ће помоћи Русији да се избори, биће јој извор спољног финансирања које ће она сигурно користити, уверен је Холодков, који констатује да на тај начин земље БРИКС-а нису дозволиле међународну изолацију Русије.

Виши научни сарадник сектора економије страних земаља Центра за економска истраживања РИСИ, Јекатерина Шарова, скренула је пажњу на чињеницу да се уједињене у БРИКС-у ове земље доследно залажу за смањење зависности светског финансијског система од долара и за повећање употребе националних валута. 

Више од осталих по том питању су напредовале Русија и Кина, додала је она. Две земље су 2011. године потписале споразум који омогућава плаћања у националним валутама по уговорима до милијарду јуана. Сличан споразум са Кином имају и Бразил и Јужна Африка, додала је Шарова.

Како је подсетила, покренути су преговори у овој области и између Русије и Индије. Планиран је прелазак на националне валуте у оквиру конкретних пројеката 2016. године. 

Процес потпуног преласка на исплате у националним валутама ослања се на обим међусобне трговине међу земљама чланицама организације који је, према речима Шарове, у последњих 20 година порастао 20 пута. 

Упркос смањењу укупног обима спољне трговине Русије, спољнотрговинска сарадња са земљама БРИКС показује снажан раст. Тај тренд је потребно јачати кроз различите механизме и тада ће потпуни прелазак на плаћања у националним валутама бити поједностављен, уверена је Шарова.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер