четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Високи комесар УН осудио одлуку парламента РС да одбаци извештај о Сребреници
Хроника

Високи комесар УН осудио одлуку парламента РС да одбаци извештај о Сребреници

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 17. август 2018.

Високи комесар УН за људска права Зеид Рад ел Хусеин осудио је одлуку парламента Републике Српске (РС) да одбаци извештај парламентарне Комисије о Сребреници из 2004. године, оценивши да се тиме угрожава сваки покушај помирења у БиХ.

Ел Хусеин је позвао власти у РС да "поново размотре" ту одлуку, рекла је његова портпаролка Равина Шамдасани.

Према њеним речима, високи комесар УН за људска права изразио је бојазан да би "тензије, поделе и неповерење" које су већ исказали поједини званичници, политичари и медији у Босни и Херцеговини могло да буде "погоршано" овом одлуком чији је циљ, како је оценио, "политичка добит", пренела је агенција АП.

Општи избори у БиХ биће одржани 7. октобра.

Скупштина РС је донела одлуку да одбаци Извештај Комисије о догађајима у и око Сребренице од 15. до 19. јула 1995. године који је сачињен 2004. године и затражила да се формира нова комисија који ће истражити ратна дешавања на подручју Сребренице од 1992. до 1995. године, као и да се формира комисија која ће се бавити убиствима српског становништва у Сарајеву у току рата у БиХ.

У извештају Комисије наведено је да су на подручју Сребренице у јулу 1995. године "учињени злочини великог обима грубим кршењем међународног хуманитарног права".

Два међународна суда - Међународни кривични суд за бившу Југославију и Међународни суд правде пресудили су да је у Сребреници почињен геноцид у јулу 1995. године, када је после уласка снага босанских Срба у тај град на истоку БиХ убијено између седам и осам хиљада Муслимана (Бошњака), међу којима и велики број стараца и деце.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер