петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Виши суд у Београду осудио Дејана Пузигаћу на 12 година затвора због убиства Бриса Татона 2009. године
Хроника

Виши суд у Београду осудио Дејана Пузигаћу на 12 година затвора због убиства Бриса Татона 2009. године

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. јул 2019.

Виши суд у Београду осудио је Дејана Пузигаћу на 12 година затвора за тешко убиство у саучесништву француског навијача Бриса Татона. Пузигаћа је проглашен кривим за насилничко понашање у планираном и организованом нападу на навијачку групу француског фудбалског тима Тулуз.

У пресуди је наведено да је Пузигаћа био свестан да чини насилничко понашање. Судско веће сматра да је Пузигаћа синхронизовано и плански са другим осуђенима организовано поступао како би напали навијаче Тулуза. Он је, како је навео суд, заједно са другим осуђенима у том случају осуђен јер је позвао и организовао навијачке група да пронађу навијаче Тулуза, при чему је Пузигаћа позвао групу Партизанових навијача, позатну као Ребелс, и делио је бакље и палице.

У пресуди је наведено да су сви осуђени заједно тукли Татона рукама, ногама, палицама, бакљама, и другим чврстим предметима.

Окружили су га и покушали бакљом да му запале лице, а пошто се окренуо запали су му косу. Притиснули су га на металну ограду на Обилићевом венцу и онда су га "двојица или тројица" бацила са степеница високих око четири метра, наведео је у пресуди.

Брањеник Радиша Роскић рекао је да првостепени суд у поновном поступку није успео да индивидуализује кривицу окривљеног Пузигаће. Како је истакао, индивидулизација је домен савремене цивилизације и браниоци размишљају о томе као о једној од кључних ставки жалбе која ће уследити на пресуду.

Он је оценио да је пресуда прост препис пресуде изречена Ђорђу Прелићу, првооптуженом за убиство Татона, чије суђење је одвојено вођено од суђења Пузигаће. Јединствени став одбране је да се тешко убиство не може извршити са евентуалним умишљајем, који је у сада објављеној пресуди поново доминантан у осуђујећем ставу судског већа.

"На терет окривљеног Пузигаће се ставља одређена функција организације и конкретизује се кроз чињеницу да је Дејан прибавио, а затим на место окупљања навијача донео дрвене палице које су описиване у више делова поступка. На директно питање одбране судски вештаци медицинске струке децидно саопштавају да на покојном није било повреда нанетих овим предметом. Дакле, индивидулизовати донете дрвене палице које нису употребљене. У кривичном правном смислу се мора одредити одговарајуће место, то сматрамо индивидулизацијом у најширем смислу", рекао је Роскић.

Ово је четврта пресуда Пузигаћи за убиство Татона. Првом пресудом изреченом 2010. године, у одсуству је осуђен на 32 године затвора, али му је Апелациони суд смањио казну на 14 година.

У поновљеном суђењу до кога је дошло након што је ухапшен у Грчкој и изручен Србији 2016. године, осуђен је на 12 година затвора.

Током скривања Пузигаћа се замонашио у руском манастиру на Тајланду и узео монашко име Сава и на суђењима се појављивао у монашкој мантији.

Према пресуди, група навијача окупила се 17. септембра 2009. у Пионирском парку у Беоргаду, одакле су, у неколико колона, отишли до Обилићевог венца у центру Беорагда, где су напали неколико навијача француског Тулуза. У метежу који је настсао, француски навијачи су претучени, а Брис Татон је бачен са степеница у десетак метара дубок понор.

Том приликом задобио је тешке повреде, од којих је 12 дана касније преминуо у болници. Суђење је изазивало велике контроверзе, због чињенице да није утврђено ко је конкретно ударио Татона, а ко га је бацио са степеница. Дванаест навијача Партизана осуђено је на основу слободног судијског уверења, за учешће у групи која је починила кривично дело, на укупно 240 година затвора.

Казне су потом преполовљене одлуком Апелационог суда. Двојица од тројице организатора, како је наведено у оптужници, Пузигаћа и Ђорђе Прелић, осуђени су у одсуству, али су суђења понављана након што су ухапшени. Прелић је осуђен на 10 година затвора.

Према подацима до којих је дошао Н1, Прелић и Пузигаћа једини су који се тренутно налазе иза решетака. Преосталих 12 осуђених већ су одслужили казне и изашли на слободу. Сви су амнестирани пре истека казни, углавном 2015, а последњи су из затвора изашли Љубомир Марковић 2017. и Иван Грковић 2018. године.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер