четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вишеградска група: Двоструки аршини у квалитету хране на истоку и западу Европе доводе у питање поверење у ЕУ и њене институције
Хроника

Вишеградска група: Двоструки аршини у квалитету хране на истоку и западу Европе доводе у питање поверење у ЕУ и њене институције

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 13. октобар 2017.

 Премијери земаља Вишеградске групе упозорили су данас у Братислави, на самиту о двоструким аршинима за намирнице и робу на западним и источним, посткомунистичким тржиштима у Европи да је у игри поверење у Европску унију и њене институције, зато што у њој не сме да постоји простор за европске потрошаче вишег и нижег реда.

 "Да почнем тврдњом да у ЕУ једнаких нема простора за потрошаче нижег реда. Није то само моје мишљење. Чуло се и у говору шефа Европске комисије Жан-Клода Јункера о стању Уније. Ради се о проблему целе Европе. Тема самита је производи једнаког квалитета за све грађане. Тврдње произвођача да ми имамо другачији квалитет воде или другачији укус су неприхватљиве и неосноване", казао је отварајући самит словачки премијер Роберт Фицо.

Фицо је подсетио је да се тај проблем производа истог имена у истом паковању али горег квалитета и то не само када су у питању намирнице, већ и друга роба, козметика, чак и аутомобили вуче још од 1990-тих година.

 "Све више је земаља које траже заједнички европски приступ. Да наднационалне компаније поштују стандарде и да не испоручују на њихова тржишта производе горег квалитета. Радује нас да неке компаније реагују и уједначили су квалитет. Не радују нас нови резултати поређења производа у Словачкој и Аустрији. Једноставно није могуће да та иста шунка осам километара од Словачке има 10 посто више меса док у Словачкој има три пута више соли", казао је Фицо.

Мађарски премијер Виктор Орбан подсетио је на историјску неправду да су Мађарска и друге земље Вишеградске четворке, познате као произвођачи квалитетне хране у приступном процесу у ЕУ морале да отворе своја тржишта и да уђу у глобалну борбу за тржишта са наднационалним компанијама.

"Морали смо да се такмичимо са великим глобалним компанијама и много наших традиционалних произвођача пропало је а преузеле су их наднационалне компаније. Иако умемо да производимо добре намирнице, сада имамо лошије и то је историјска неправда", казао је Орбан.

Мађарски премијер нагласио је да иза таквог приступа да се на источноевропска тржишта извозе производи лошијег квалитета него за Запад за Мађаре, Чехе, Словаке и Пољаке крије претња да то значи и генерално гору будућност.

"Ми смо људи подозриви. Увек кад су неки ситни сигнали имамо осећај да је иза тога нешто веће. Да дупли аршин у роби значи ЕУ у више брзина, значи квалитет живота у више брзина. Разлике у храни указују и на разлике у животном стандарду", казао је Орбан.

Мађарски премијер упозорио је да је такав, како је казао, грамзиви начин варања и лагања људи у малим земљама неприхватљив, посебно што то раде наднационалне компаније које спадају међу нека од најбогатијих предузећа у свету.

Убрзавање приближавања животног стандарда "нових Европљана" са Западом као једну од ефикасних мера да нестану сами двоструки аршини са западних и источних тржишта уз измене конкретних прописа затражио је чешки премијер Бохуслав Соботка.

"Проблем лошије хране има шири контекст. Разлог је недовршена и сувише спора конвергенцијаземаља ЕУ. Нас циљ је да се економски и социјални услови живота грађана ЕУ приближетолико да та пракса нестане. Не могу саме државе чланице да обезбеде конвергенцију. Очекујем да ће Европска комисија предложити решења да се убрза економско и социјално приблизавањестандарда у чланицама ЕУ", казао је Соботка.

Чешки премијер затражио је од ЕК хитну ревизију европске смернице о непоштеној трговинској пракси и варању потрошача, јер садашња не омогућава довољно ефикасне санкције за предузећа која тако варају потрошаче.

На самиту премијери Вишеградске четворке очекују да европска комесарка правде и за заштиту потрошача, Чехиња Вјера Јоурова представи нове заједничке, европске мере да се уједначи квалитет намирница и производа на целој територији ЕУ.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер