четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вишегодишње чекање појединих законских предлога на скупштинску процедуру
Хроника

Вишегодишње чекање појединих законских предлога на скупштинску процедуру

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 17. јануар 2011.

Поједини законски предлози више од две године у скупштинској процедури. На чекању и завршни рачуни за 2007. и 2008. годину. Чекајући да дођу на дневни ред, многи предлози превазиђени су или су постали непотребни, јер је проблем решен новим законом.

Иако је крај године Скупштини донео победнички резултат од готово 300 усвојених закона, у скупштинској процедури тренутно је 51 законски предлог.

Изјаве Славице Ђукић- Дејановић, Чедомира Јовановића, Радета Обрадовића, Драгана Тодоровића, Јоргованке Табаковић и Наде Колунџије

Међутим, половина већ неколико година чека у фиоци, поред предлога опозиције чекају и неки закони Владе.Тако завршне рачуне буџета за 2007. и 2008. годину, посланици никада нису разматрали.

Чекајући да дођу на дневни ред, многи предлози, попут закона о дечјем омбудсману превазиђени су или су постали непотребни, јер је проблем решен новим законом.

Међутим, депутати ће морати да унесу много више пријатељског убеђивања у разговоре са представницима Владе, јер немају могућност да им законе тек тако врате.

"Скупштина просто није усвојила дневни ред са тим предлозима. На неке чекамо мишљење Владе, кад Влада није предлагач, онда је добро да имамо и став Владе како бисмо коректније разматрали одређене тачке дневног реда", рекла је председница Скупштине Србије Славица Ђукић-Дејановић.

"У сваком случају, никако не можемо ми сугерисати повлачење, то може учинити самоиницијативно предлагач", каже Славица Ђукић-Дејановић.

Завршни рачуни још на чекању

Са Владом никада није договорено ни да на дневни ред дођу завршни рачуни буџета за 2007. и 2008. годину. Чак и опозиција има опречне ставове о томе да ли треба разматрати како је потрошен новац.

"Не видим пуно смисла у расправи о завршним рачунима у којој не могу да учествују они који су за то одговорни. Сада је то можда посао за тужилаштво или судове, али бесмислена је расправа о раду министарстава који сеже годинама уназад, а да не можемо да имамо саговорника у Парламенту", каже лидер ЛДП-а Чедомир Јовановић.

"Ја сам предлагао да се уврсте ти извештаји, а владајућа већина је то скидала са дневног реда. Не очекујем да ће се наћи на дневном реду и ако владајућа већина не одлучи, о томе се неће расправљати", каже Раде Обрадовић из Демократске странке Србије.

У процедури је и 16 законских предлога опозиције о којима се, највероватније, никада неће расправљати. То су предлози измена закона о Влади, министарствима, Народној банци, ПДВ-у.

Маркетинг или опструкција?

Потпредседник Српске радикалне странке Драган Тодоровић каже да радикали неће ништа повлачити из процедуре, а да је на Влади да одлучи да ли ће то радити или не.

Јоргованка Табаковић из Српске напредне странке каже да се о законима мора разговарати у Парламенту, а не ван њега.

"Начин на који се разговара са властима је такав да се понуди посланичким групама да гласају за ваш предлог и да користите пословничке и уставне могућности да закон који сте урадили и уредили у складу са тим процедурама буде понуђен управо у Парламенту, а не у емисијама и на конференцијама за новинаре", каже Табаковићева.

Шефица посланичке групе "За европску Србију" Нада Колунџија каже да је реч о маркетингу.

"Ако они подносе захтеве, а притом нису још ни обезбедили да се нађу на дневном реду, онда је то маркетинг и треба њих питати зашто то раде, а не нас који сматрамо да су неки од тих закона бесмислени", каже Нада Колунџија.

Чекајући на дневни ред, неки законски предлози надживели су своје предлагаче, а пошто нацрте покојних посланика нема ко да брани, биће повучени из процедуре.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер