петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Више од 90 мртвих у земљотресу у Италији
Хроника

Више од 90 мртвих у земљотресу у Италији

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. април 2009.

Нови биланс земљотреса у Италији - више од 90 мртвих и 1.500 повређених. Спасилачке екипе и војска трагају за несталима. Неколико места практично збрисано са лица земље. 50.000 људи остало без домова. Премијер Берлускони прогласио ванредно стање.

Број жртава разорног земљотреса који је рано јутрос погодио Италију достигао је 92, док је повређено око 1.500 људи, изјавио је италијански министар унутрашњи послова Роберто Марони.

Локалне власти страхују да би коначан број погинулих могао бити знатно већи, јер спасилачке екипе још увек нису успеле да из рушевина евакуишу преживеле и тела страдалих.

Земљотрес јачине 6,3 Рихтерове скале погодио је централну Италију око 3.30 часова по централноевропском времену, док је други, нешто слабији, у 10 часова потресао  покрајину Абруцо, око сто километара североисточно од Рима.

Председник доњег дома парламента Ђанфранко Фини изјавио је да је већи број места потпуно уништен и да је 15.000 зграда сравњено са земљом.

Према речима министра унутрашњих послова Маронија, на хиљаде људи остало је без крова над главом и они ће бити привремено смештени у хотеле и прихватне центре.

"Ово је навећа трагедија која се догодила на почетку овог миленијума", рекао је шеф Цивилне заштите Гвидо Бертоласо, који руководи спасилчким оперцијама.

Званичник цивилне заштите рекао је Би-Би-Сију да је 3.000 од 10.000 зграда у Аквили оштећено, као и да се верује да је око педесет хиљада људи остало без својих домова.

Према мишљењу председника националног института за геофизику и вулканологију Енва Боскија, до масовног разарања је дошло јер су зграде углавном грађене од камена и веома су старе, тако да нису могле да издрже ни блажи земљотрес.

Већи број романских цркава и црква из периода ренесансе је срушен, а оштећен је и део универзитета и хотел у Аквили.

Црква Санта Марија ди Колемађо је потпуно разорена, а оштећени су и делови цркава Свете душе и Сан Бернандино да Сиена.

Рушевине које су затрпале град Аквилу и околна места блокирале су прилаз спасилачким екипама, које покушавају да дођу да људи заробљених у срушеним зградама.

Више од 1.500 ватрогасаца и две стотине полицајаца и карабињера упућено је у Аквилу.

Италијански премијер Силвио Берлускони одложио је планирани пут у Москву и прогласио ванредно стање.  Русија, Немачка, САД, Француска, Грчка, Израел и Европска унија, Пољска и Авганистан биле су међу првим земљама које су Италији понудиле помоћ.

Председник САД Барак Обама, који се налази у посети Турској, изјавио је саучешће породицама погинулих у земљотресу. Руски председник Дмитри Медведев рекао је да је био "дубоко погођен" вестима о земљотресу и понудио помоћ Италији.

Европска комисија је саопштиал да је спремна да одмах пошаље помоћ, уколико то Италија затражи.

Портпарол Европске комисије рекао је да је посебно одељење Комисије за цивилну заштиту спремно да обезбеди шаторе и остале неопоходне ствари за оне који су остали без домова.

Италијански медији саопшили су да је јутрошњем земљотресу претходио мањи потрес јачине 4,6 степени, који се шест сати раније догодио на северу земље, 35 километара југоисточно од Болоње на дубини од 6,4 километра, саопштио је амерички Институт за геолошка истраживања, преноси Си-Ен-Ен.

Институт подсећа на земљотрес јачине 7,2 степена и цунами који је Италију погодио 1908. године, када је погинуло 72.000 хиљаде људи.

У снажном земљотресу који је 1980. године погодио град Еболи у Јужној Италији, погинуло је 2.735 особа, а повређено је најмање 7.500 особа.

Према наводима цивилне заштите ово је најгори удар који је погодио земљу у последњих десет година.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер