Хроника

Више од 60.000 Белоруса протестовало у Минску против Лукашенка, Кремљ негира умешаност

Штампа
петак, 31. јул 2020.

Више од 60.000 Белоруса протестовало је у главном граду Минску против вишедеценијске тираније оличене у председнику Александру Лукашенку. Ситуација пред 9. август, дан када су заказани председнички избори у тој земљи, веома подсећа на дешавања у Београду 2000. када до смене Слободана Милошевића није могло да дође мирним путем.

Лукашенко се, наиме, коначно суочио са отвореним таласом незадовољства грађана због најављене кандидатуре за шести мандат шефа државе.

Митинг побуњених грађана организовала је политичарка Светлана Тихановска, иначе нова у политичкој арени Белорусије, оштро се супротставивши дугогодишњој репресивној диктатутури Лукашенка.

Познато је да је белоруски аутократа у западним медијима окарактерисан као последњи тоталитарни лидер по угледу на вође бившег совјетског доба. Он је још 1994. преузео контролу над Белорусијом у стилу који подсећа на некадашње лидере СССР и из својих узда још је не пушта. Штавише, размишља о продужетку лидерске функције, па је на одличном путу да буде доживотни председник.

Белоруске власти забраниле су учешће на изборима двојици главних Лукашенкових ривала. Централна изборна комисија одлучила је да на гласачком листићу буде пет кандидата, али не и Валери Цепкало и Виктор Бабарико.

Народ жели пристојан живот

Тихановска је ипак одлучила да се кандидује на предстојећим изборима након што је њеном супругу забрањено да истакне кандидатуру пошто је ухапшен почетком ове године и још увек се налази у затвору.

Њене присталице окупиле су се на главном тргу у Минску, направивши тако највећи опозициони протест у овој бившој совјетској земљи током претходне деценије.

“Људи који желе пристојан живот нису криминалци. То је наш народ, људи који желе мирну промену власти. Молим вас немојте ићи против своје савести, немојте против свог народа”, поручила је Тихановска председнику и окупљеном народу.

Власти у Минску раније су оптужиле њеног супруга Сергеја да је сарађивао са наводним руским плаћеницима како би подстакао немире уочи избора, упркос томе се што није на слободи. Популарни опозициони блогер суочен је и са другим оптужбама осим ове.

Тихановска је негирала све наводе које њеног супруга доводе у било какву везу са организовањем пуча у Белорусији.

Хапшење 33 Руса

Немири у Белорусији подстакнути су и хапшењем 33 руска држављана које су оптужили за “терористичку заверу”. У четвртак, истог дана кад је дошло до тог притварања, Русија је саопштила да тражи појашњења, негирајући да има сазнања о Вагнеровој паравојној групи у коју Белорусија сумња да је умешана.

Секретар Савета безбедности Белорусије Андреј Равков рекао је да истражитељи сумњају да је чак 200 руских плаћеника ушло у земљу како би дестабилизовали ситуацију током предизборне кампање. Он је то оправдао рекавши да се 14 приведених Руса борило у сукобима у Донбасу.

Иначе, извештаји истражитеља УН, америчке војске и новинара документовали су операције паравојне руске плаћеничке групе Вагнер у Украјини, Сирији, Либији, Судану и Централноафричкој Републици.

Кремљ негира умешаност

Државни ТВ канал Белорусија 1 приказао је како је белоруски огранак КГБ у санаторијуму ухапсио Русе. Видео снимци хапшења ове групе показали су да њени припадници са собом имају суданску валуту и телефонску картицу те земље. Познато је да је група Вагнер активна у Судану, па се спекулише да је Белорусију користила као транзитну земљу за операције у Африци.

Руска влада негира било какве везе са том групом, па се тим поводом огласио и портпарол Кремља Дмитриј Песков.

“Знамо да су јуче у Белорусији ухапшена 33 Руса. Две стотине су још увек на слободи. Не знамо за било какву илегалну активност која би била основ за њихово притварање. У Русији не постоји такав концепт као што је Вагнер група”, рекао је Песков.

(Нова С) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]