уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Више од 400 америчких банака би могло да пропадне
Хроника

Више од 400 америчких банака би могло да пропадне

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 05. септембар 2009.

Пословна активност у америчком сектору услуга је у августу била најснажнија у односу на протеклих готово годину дана, што је још један од наговештаја да америчка привреда можда излази из рецесије. У претходном владином извештају наводи се да је протекле седмице незнатно пао број тек отпуштених Американаца који су се пријавили за надокнаду за незапослене, док је значајно порастао број људи који примају дугорочну надокнаду. Недавни повољни извештаји о индустријском сектору и тржишту рада нису много умањили бриге у погледу привредне ситуације у Сједињеним Државама.

Трговци на Вол Стриту јуче су били опрезни, након што је Дау Џонс у уторак пао за 186 поена. Упркос углавном позитивним вестима о тржишту некретнина, незапослености и продуктивности радника, инвеститори на финансијским тржиштима широм света забринути су да је скок цена америчких акција за 50 одсто од марта, можда био претерано оптимистички.

Економиста Џулија Коронадо из банке БНП Парибас каже да инвеститори не желе да предузимају непотребне ризике.

"Сматрам да се још нисмо извукли из проблема. Подаци стално наговештавају да је најгоре прошло, али је то најгоре било стварно лоше.”

Изгледе за снажан опоравак умањује и забринутост због недовољне потрошње. Иако аутокомпаније бележе раст продаје, због владиног програма “Кеш за старудију”, нови подаци показују да Американци и даље нерадо троше новац.

Настављају се проблеми и у банкарском сектору, који је примио владину помоћ у износу од 500 милијарди долара. Више од 400 банака могло би да пропадне, што ће, између осталих, најтеже погодити људе који траже зајмове.

"Морате да будете веома поуздан клијент. Уколико, као појединац, желите стамбени кредит, морате да дате изузетно велик депозит, да имате веома добру кредитну историју, добар посао, као и да пружите доказ о приходу."

Препрека скором опоравку је и незапосленост. Аналитичари предвиђају да ће стопа незапослености прећи десет одсто до краја године, иако је у августу дато мање отказа. Узимајући у обзир та предвиђања, Џулија Коронадо истиче да вероватно неће бити брзог опоравка.

"Економском систему ће, због значајне штете, бити потребно дуже време да се опорави. То можете да упоредите са разликом између уганућа чланка и његовог лома. Биће потребно време за опоравак.”
Инвеститори се надају да ће имати јаснију представу о стању америчке привреде сутра, када секретаријат за рад објави нове податке о незапослености.

(Глас Америке)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер