четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Више јавно тужилаштво у Нишу: У нишком Геронтолошком центру преминуло 50 корисника
Хроника

Више јавно тужилаштво у Нишу: У нишком Геронтолошком центру преминуло 50 корисника

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 14. јул 2020.

Почетком априла коронавирус је ушао у нишки Геронтолошки центар, а од последица коронавируса, према подацима које је Више јавно тужилаштво у Нишу доставило Инсајдеру, преминуло је 50 корисника. Због тога већ три месеца траје истрага против бившег директора М.С. док се ће се евентуална одговорност осталих у ланцу испитивати тек након што се заврши овај кривични поступак.

У сред ванредног стања због борбе са коронавирусом средином априла одјекнула је вест да су припадници МУП-а и БИА ухапсили овлашћено лице Геронтолошког центра у Нишу М.С. Како је саопштено, ухапшен је због сумње да није предузео све неопходне мере и радње како би спречио ширење коронавируса у овој установи. Испоставило се да је најмање код чак 140 штићеника овог страчког дома потврђено присуство коронавируса, подсећа Инсајдер.

На тада редовној конференцији за новинаре Кризног штаба, покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић сву одговорност практично је пребацио на М.С. наводећи да је овако велики број заражених последица последица једног веома непрофесионалног односа где је утврђен читав низ неправилности у раду центра.

Како је истакао, дозвољаване су посете штићеницима дома, изласци штићеника ван дома, а постоје "индиција и да су се крили симптоми болести код неких штићеника у самом почетку".

Директор Геронтолошког центра М.С, који се терети за кривично дело тешко дело против здравља људи у вези са кривичним делом преношење заразне болести, у Вишем јавном тужилаштву у Нишу негирао је кривицу.

У притвору се налази од самог хапшења, а Више јавно тужилаштво у Нишу за Инсајдер наводи да је до сада испитано 10 сведока, а да је заказано и испитивање преосталих сведока и оштећених.

Како додају, истрага није проширена на друга лица.

Ово није једино хапшење због сумње у неправилности рада центара за смештај старих лица. Средином маја, ухапшена је и директорка Дома за стара лица "Радост" у Неготину, такође због сумње да није предузела прописане и потребне мере за спречавање ширења коронавируса у тој установи. И овом случају, поступак и даље траје.

Омбудсман: Поступак контроле стоји због Вишег јавног тужилаштва

Испитивање евентуалне одговорности осталих у ланцу најавио је Заштитник грађана Зоран Пашалић дан након хапшења директора нишког Геронтолошког центра. Како је тада саопштио, покренута је контрола рада Геронтолошког центра али и Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

Док је дописом од Геронтолошког центра тражио комплетну документацију и информација о чињеницама конкретног случаја, од Министарства за рад захтевао је да хитно обави непосредни надзор Геронтолошког центра, утврди све релевантне чињенице и околности, у зависности од евентуално утврђених пропуста наложе мере у оквиру својих надлежности и достави информација са документацијом.

Три месеца касније, поступак се и даље води. Како тврди Заштитник грађана у одговору Инсајдеру, поступак контроле кочи Више јавно тужилаштво у Нишу.

"Геронтолошки центар Ниш и Министарство за рад су обавестили Заштитника грађана да не могу да доставе у овом тренутку тражена изјашњења. То је од њих тражило Више јавно тужилаштво у Нишу, које је у међувремену поводом исте правне ствари покренуло истрагу, да се не би угрозило, омело или отежало вођење истражног поступка", наводи Омбудсман.

Како оцењује, досадашње поступање у контроли рада Геронтолошког центра још једном указује на потребу измене и допуне Закона о Заштитника грађану и давања већих овлашћења у погледу праћења рада тужиластва и судова.

(Инсајдер) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер