Хроника

Виола фон Крамон-Таубадел: Размена територија између Косова и Србије није прихватљиво решење

Штампа
среда, 03. јун 2020.

 Спорном пресудом Уставни суд Косова припремио је терен за формирање нове владе. Поново је актуелна идеја о размени територија – о чему за ДW говори известитељка Европског парламента за Косово Виола фон Крамон-Таубадел.

Вршилац дужности премијера Косова Аљбин Курти и његов левичарско-националистички покрет „Самоопредељење“, пред Уставним судом су доживели тежак пораз. У пресуди која се очекивала с великим нестрпљењем, судије су оцениле да председник Косова, Хашим Тачи није прекршио устав када је крајем априла другој најјачој странци у земљи, Демократској лиги Косова (ЛДК), наложио да формира владу.

Образложење судија, представници „Самоопредељења“ оценили су као политичко, а не правно. У сваком случају, могу се очекивати протести против те пресуде.

„Одлуке суда морају да се прихвате“

„Све странке морају да поштују одлуку Уставног суда, то је сада најважније и ту нема алтернативе“, изјавила је за ДW посланица странке немачких Зелених у Европском парламента и известитељка за Косово Виола фон Крамон-Таубадел. „Текст Устава, нажалост, оставља много простора за интерпретацију, па тако могу да разумем зашто су многи фрустрирани. Али поштовање принципа владавине права такође значи и да одлуке суда морају да се прихвате, без обзира да ли се неком свиђају или не“, наглашава посланица Европског парламента.

Крајем марта, након што је влади изгласано неповерење, покрет „Самоопредељење“ није предложио новог кандидата за премијерску функцију, већ је уместо тога тражио нове изборе – зато што би на њима Курти имао добре шансе да освоји још већи број гласова. Али сада је за мандатара за састав нове владе именован Авдулах Хоти, бивши коалициони партнер из ЛДК.

Тим поводом Крамон-Таубадел оцењује: „Сада је Авдулах Хоти одговоран за проналажење већине у парламенту и формирање стабилне косовске владе. Као посланица Европског парламента кажем: онај ко жели политичке промене, мора да их донесе у гласачку кутију, а не на улицу. Надамо се да ће се на следећим изборима пробити оне странке које ће у Уставу коначно уклонити простор за интерпретацију, који политички актери на Косову увек изнова инструментализују. Људи имају право на кохерантан устав.“

Позадина сукоба Курти-Тачи

У спору, који је у марту довео до пада Куртијеве владе, ради се о питању да ли у борби против корона-пандемије треба прогласити ванредно стање. Курти и његова странка су били против тога, а коалициони партнер ЛДК био је за. Прави разлог је међутим била лична борба за власт између Куртија и председника Тачија, јер би ванредно стање Тачију донело посебно овлашћења.

Важан разлог за раздор између Куртија и Тачија је њихов однос према Србији. У лето 2018. године Тачи је са председником Србије Александром Вучићем изнео контроверзну идеју о размени територија. Са Куртијем као премијером, такве планове не би било могуће спровести.

„То би био штетан преседан“

Према извештају који је на порталу „Балкан Инсигхт“ објавила мрежа истраживачких новинара БИРН, бивша косовска влада предвођена Рамушом Харадинајем је чак платила једној француској ПР-агенцији да у иностранству врбује за ту идеју.

Ту вест коментарисала је посланица Европског парламента Виола фон Крамон-Таубадел: „Само могу још једном јасно и гласно да кажем: размена територија између Косова и Србије није прихватљиво решење! То у ствари није никакво решење. Она не би решила ниједан од проблема, не би донела више стабилности и не би била у интересу већине грађанки и грађана. Уосталом, то би био и веома штетан преседан.“

„А што се тиче француске фирме за саветовање: Мислим да је апсолутно неприхватљиво сакривати се иза неке фирме и притом трошити јавни новац. Онај ко у Србији или на Косову сматра да је размена територија добра идеја, то треба отворено да заступа и да се лично за то заложи. Тада бисмо могли да изнесемо бројне аргумента, зашто би то пре дестабилизовало регион, него што би јој донело мир. И из угла ЕУ било би занимљиво сазнати да ли је та такозвана студија плаћена новцем ЕУ. Уколико би се испоставило да јесте, то би било равно скандалу. Проверићемо“, најавила је посланица странке немачких Зелених у Европском парламента и известитељка за Косово Виола фон Крамон-Таубадел.

(Дојче веле)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]