четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Винфрид Фајт: Одустајање НАТО од даљег ширења на земље Западног Балкана позитивно би утицало на стабилност и безбедност
Хроника

Винфрид Фајт: Одустајање НАТО од даљег ширења на земље Западног Балкана позитивно би утицало на стабилност и безбедност

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 04. децембар 2018.

 Одустајање НАТО од даљег ширења на земље Западног Балкана позитивно би утицало на стабилност и безбедност тог региона.

То је изјавио у Београду немачки професор и стручњак за Југоистичну Европу Винфрид Фајт.

"Треба престати са ширењем НАТО и потражити креативна решења. За Русију није проблем ширење ЕУ, већ једино ширење НАТО", рекао је Фајт на почетку међународне конференције "ЕУ и Западни Балкан: повратак реалполитике?" у организацији истраживачко-издавачког центра Демостат. 

Он је казао да у региону постоји утицај и надметање ЕУ и Русије, али и Турске и Кине, и да нестабилност Западног Балкана охрабрује те актере да шире свој утицај на том простору. 

Фајт је навео да су услови за стабилност Западног Балкана сарадња, а не конфронтација ЕУ с Русијом, превазилажење стратешких слабости Уније, пре свега у вези с њеном спољном и безбедносном политиком, као и већа сарадња Берлина и Париза. 

"У ЕУ постоји 27 различитих спољних политика, док концепт заједничке спољне и безбедносне политике мање-више постоји само на папиру. Имамо и различите ставове Француске и Немачке и њихове различите геополитичке перспективе", казао је Фајт. 

Политиколог који је 90-их година у немачкој Фондацији Фридрих Еберт био одговоран за Југоисточну Европу и Русију, додао је да је ЕУ "слаб регионални играч" јер је дубоко подељена на север и југ, као и због мигрантске кризе и различитог односа чланица према улози САД. 

Оценио је да ЕУ "тренутно није у добром стању" и да не треба да следи америчке интересе, што и даље чини. 

Отварајући дводневну конференцију, новинарка Ана Оташевић је оценила да се ЕУ налази у једном од преломних тренутака и да је конкуренција либералних и националистичких снага у Европи на путу да уздрма савремени поредак. 

Оташевић је казала да је мигрантска криза показала да у ЕУ "свако гледа своја посла" и да њене чланице остају уједињене једино због економских разлога, док виши циљ не постоји. 

На конференцији учествују истраживачи, саветници, новинари и бивше дипломате из Немачке, Велике Британије, Француске, Грчке и Италије, и стручњаци за Западни Балкан. 

Уз Фајта, на конференцији између осталих учествују и бивши британски дипломата на Балкану Тимоти Лес, истраживач Института за међународне односе из Рима Матео Бономи, некадашњи шеф економске јединице у Међународној цивилној канцеларији на Косову Андреа Лоренцо Капузела, и новинар и аутор књига о Косову Пијер Пеан. 

Они ће дискутовати о надметању Запада и Истока на Балкану, о могућем решењу косовског питања, последицама политичких потреса у Европи на Балкан у наредних пет година, о различитим политикама чланица ЕУ према Косову, и о социоекономском усклађивању региона с Унијом.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер