четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вилијем Хејг: Ако не примимо све земље западног Балкана, у центру Европе ће остати рупа
Хроника

Вилијем Хејг: Ако не примимо све земље западног Балкана, у центру Европе ће остати рупа

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 02. јун 2010.

Шеф британске дипломатије Вилијем Хејг се слаже са оценама да постоји опасност од "замора" ЕУ новим чланицама.

"Свакако постоји опасност да се та порука (о отворености ЕУ за земље Западног Балкана) доведе у питање због замора од ширења уније или због тога што неки мисле да криза еврозоне озбиљно смањује изгледе да Европска унија у наредним годинама прими нове чланице", рекао је Хејг долазећи на конференцију у Сарајеву. Зато мислим да је врло важно што се одржава ова конференција и што ће бити јасно речено да је ширење Уније и даље у плану. Била би историјска и стратешка грешка ако би се због финансијске кризе којој смо тренутно сведоци зауставило или успорило ширење уније. Ако не примимо ове земље западног Балкана онда ће у центру Европе остати рупа, а у овим земљама ће завладати велико разочарање. Врло је важно да наставимо да сарађујемо са овим земљама и да им говоримо које реформе треба да спроведу како би биле спремне за чланство", рекао је Вилијем Хејг у Сарајеву у среду.

Хејг је додао да је на скупу разговарао са својим колегом из Србије, Вуком Јеремићем, и о Косову.

"Разговор о томе је био квалитетан. Наравно, чекамо став Међународног суда правде о независности Косова. Али порука коју ја шаљем Србији је да је врло важно да она не дозволи да неслагање око Косова постане препрека за чланство Србије у ЕУ. Врло је важно да Србија настави напред. Ако имамо некаквих неслагања око Косова онда ћемо морати да се сложимо да се не слажемо, али да не дозволимо да то заустави напредак балканских земаља ка Унији", поручио је шеф британске дипломатије.

Шеф делегације Србије, министар Вук Јеремић, је изразио задовољство што је овакав регионални скуп одржан, и оценио да је био успешан, посебно имајући у виду економске тешкоће са којима су тренутно суочене чланице ЕУ.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер