петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вилијам Монтгомери: Вучић не би смео да пропусти шансу да у Вашингтону постигне договор у корист Србије; Велике су шансе да Трамп изгуби изборе, а Бајден је чврсто наклоњен Косову
Хроника

Вилијам Монтгомери: Вучић не би смео да пропусти шансу да у Вашингтону постигне договор у корист Србије; Велике су шансе да Трамп изгуби изборе, а Бајден је чврсто наклоњен Косову

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 24. август 2020.

 Бивши амерички амбасадор у Београду Вилијам Монтгомери оценио је данас да преседник Србије Александар Вучић не би смео да пропусти шансу да у Вашингтону постигне договор у корист Србије, уз констатацију да време истиче, јер су, како тврди, велики изгледи да садашњи председник САД Доналд Трамп не добије нови мандат, а његов наследник Џо Бајден је наклоњен Косову и Албанцима.

Монтгомери пред сусрет званичника Беорада и Приштине заказан у Белој кући за 4. септембар, оцењује да је сада у решавању косовског питања, које каже, укључује размену теритеорија , кључна брзина и додаје да очекује да буде примењен „израелски сценарио” којим је средином августа направљен историјски споразум (о нормализацији односа) између Израела и УАЕ.

„Вучић мора схватити да су велике шансе да Трамп изгуби предстојеће изборе, а Бајден је чврсто наклоњен Косову у постојећим границама. Дакле, мора сада да делује или да изгуби, можда заувек, шансу за решавање тог питања”, сматра Монтгомери.

Вучић мора схватити да су велике шансе да Трамп изгуби предстојеће изборе, а Бајден је чврсто наклоњен Косову у постојећим границама. Дакле, мора сада да делује или да изгуби, можда заувек, шансу за решавање тог питања

Бивши амбасадор је зато поручује Београду: „Пажљиво пазите на датуме”. Оно што председник Трамп жели, каже Монтгомери, јесте тренутак руковања пред камерама када српски и косовски лидер најављују договор о „будућем путу”.

„То би укључивало и размену територија. А кључна чињеница је та да би Трамп тада могао да најави да ће се, с обзиром на то да су два лидера постигла споразум, договор одмах спровести у дело”, сматра Монтгомери.

Бивши амбасадор каже, да када је реч о косовском проблему, прво што треба имати на уму је то да и ЕУ и САД желе да припишу себи резултате за постизање договора и да не желе да их деле са другом страном.

Према његовим рецима, плусеви тог договора били би што би он био огроман корак ка решењу проблема Косово-Србија, а за Трампа велики спољнополитички поен непосредно пре новембарских избора.

Трамп жели тренутак руковања пред камерама када српски и косовски лидер најављују договор о „будућем путу"

„Сада ће кључна за све ово бити брзина. Једном када је територија промењена, биће тешко вратити се назад”, оценио је Монтгомери и додао да треба погледати Трампову најаву израелског мировног споразума. Најавио је, како подсећа, једнострани уговор и овластио Нетаниахуа да га одмах спроведе у дело, преноси Танјуг.

„Ово би био модел и у овом случају. Једини разлог за Трампово појављивање је постизане договора. Није му стало до региона”, сматра Монтгомери, али додаје да сада Гренел и његове колеге морају узети у обзир је да ли заиста могу извући договор .

Сада ће кључна за све ово бити брзина. Једном када је територија промењена, биће тешко вратити се назад

„Ако се Трамп појави, ту је да погура, веома, веома, снажно тај договор”,  каже.

Монтгомери додаје и да би због тог споразума бројне невладине организације закључане у 1990-им годинама изразито негативно гледале на Трампа, као и Ангела Меркел и многи други који би акценат ставили на могуће лоше импликације договора на шири регион , али истовремено и пита:Које би друге етничке групе сањале да учине исто?”  

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер