субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вилијам Хејг и Педи Ешдаун: Oпасност од распада БиХ
Хроника

Вилијам Хејг и Педи Ешдаун: Oпасност од распада БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 30. децембар 2009.

Распад Босне и Херцеговине на независне етничке државице представљао би катастрофу, пишу у ауторском тексту у "Фајненшел тајмсу" Вилијам Хејг и Педи Ешдаун и додају да је опасност од распада Босне реaлна.

У време када су САД и њихови савезници суочени са новим изазовима у свету, попут Авганистана, Босна делује мање важна него раније, али опасност од њеног распада је реaлна, објавио је "Фајненшел тајмс".

Распад Босне и Херцеговине на независне етничке државице би представљао катастрофу, оценили су министар иностраних послова британске владе у сенци Вилијам Хејг и бивши високи представник у БиХ Педи Ешдаун у ауторском тексту који је објавио лондонски дневник.

То би, сматрају аутори, била не само награда онима који су спроводили етничко чишћење, већ би водило стварању једне пропале, нефункционалне државе у самом срцу Европе, која би била плодно тле за тероризам и криминал.

Босна не може сама да реши своје проблеме, нити је европска перспектива сама по себи довољна да је врати са руба понора, додају Хејг и Ешдаун.

Аутори оцењују да би решење било да САД и ЕУ именују по специјалног изасланика за регион, како би ускладили политику и инсистирали на напретку.

Босанским лидерима морамо јасно ставити до знања да се суверенитет не сме доводити у питање и да је распад земље незамислив, износи се у тексту.

Земљама кандидатима за чланство, попут Србије и Црне Горе треба рећи да морају да се држе заједничке политике у погледу Босне, пренео је Би-Би-Си.

"Робусан међународни приступ Босни мора се заснивати на једном једином циљу - успостављању централне владе која је довољно ефикасна да испуни захтеве чланства у ЕУ и НАТО-у", сматрају Хејг и Ешдаун.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер