четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Виктор Заварзин: Обновити дијалог о статусу Косова
Хроника

Виктор Заварзин: Обновити дијалог о статусу Косова

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 01. јун 2010.
МОСКВА – Председник Одбора руске Думе за одбрану Виктор Заварзин изјавио је данас на Пролећној седници Парламентарне скупштине НАТО у Риги да се на Балкану задржала нестабилност унутарполитичких процеса и да се настављају међудржавни територијални спорови и међунационалне противречности, а да је "кључни негативни фактор ситуација око Косова".
"Уочи одлуке Међународног суда УН о једностраном проглашењу независности Косова, српска страна оцењује варијанте својих даљих потеза према Приштини. Најпожељнији је, по мом мишљењу, обнављање дијалога о статусу Покрајине", рекао је руски депутат а пренето је на званичном сајту владајуће Јединствене Русије (ЈР).
"Изгледа сврсисходно иницирати нацрт резолуције Генералне скупштине УН са позивом да се обнове преговори о решавању питања статуса Косова", оценио је Заварзин.
"Међуетничка напетост на Косову остаје на високом нивоу, без обзира на мере које предузимају наши западни партнери", оценио је посланик ЈР у Думи, додајући да "Приштина тежи успостављању пуне контроле над областима Покрајине које насељавају Срби и предузима мере укидања српских органа локалне управе које подржава Београд".
Заварзин је рекао да задржане противречности између две главне етничке заједнице "и даље отежавају могућност њиховог мирног саживота у оквиру јединствене државне формације".
Према његовим речима, социјално-економска ситуација на Косову и даље је изузетно нестабилна, у Покрајини постоје озбиљни проблеми у раду органа власти, не постоји контрола финансијске делатности владе, не поштују се донети закони и широко је распрострањена корупција.
"Ниво незапослености достигао 50 одсто радно активног становништва", рекао је председник думског одбора за одбрану.
Говорећи о политичкој ситуацији у Босни и Херцеговини, Заварзин је рекао да су задржане знатне политичке, етничке и верске противречности.
"Јачају сепаратистичке тенденције (у ентитетима БиХ). У целини, анализа војно-политичког стања на Балкану сведочи о присуству озбиљног дестабилизујућег потенцијала у региону, пре свега на Косову и у БиХ", рекао је руски депутат на јесењој седници ПС НАТО.
(Танјуг)
 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер