Хроника

Одржана заједничка седница влада Мађарске и Србије у Будимпешти, потписано девет међудржавних споразума; Брнабић и Орбан: Нема безбедног и мирног Балкана без Србије

Штампа
петак, 09. фебруар 2018.

Председници влада Србије Ана Брнабић и Мађарске Виктор Орбан оценили су у Будимпешти да су односи две државе на историјском нивоу и да без Србије нема безбедног Балкана. Премијерка Брнабић разговарала је и са председником Мађарске Јаношем Адером.

Орбан је нагласио да је Србија за Мађарску кључна земља на западном Балкану која има веома важну улогу у регионалној безбедности, пренели су београдски медији.

"Нема безбедног и мирног Балкана без Србије", рекао је мађарски премијер на заједничкој конференцији са Брнабић, после седнице две владе.

Он је указао и да су се данас срели званичници две земље које су свесне свог националног идентитета и културе, засноване на хришћанству.

Орбан је захвалио Влади Србије и председнику Александру Вучићу, што су, навео је, помогли да миграција буде задржана на јужној граници Мађарске.

"Све то даје на актуелности да је Европа угрожена у безбедносном смислу и свима је проблем како да осигурају безбедност за грађане", рекао је Орбан.

Он је истакао и да Србија и Мађарска треба заједно да штите своје границе, држављане и културни идентитет.

Ана Брнабић са Јаношом Адером: Односи две земље на историјски највишем нивоу

Брнабић је захвалила Мађарској што подржава Србију на путу ка ЕУ, истакавши да су односи две земље на историјски највишем нивоу, што је, пре свега, резултат личне посвећености и пријатељства Вучића и Орбана.

Она је честитала премијеру Мађарске на економским успесима у порасту извоза и смањењу незапослености.

"И овде сам данас да снажно поручим да смо посвећени односима и пријатељству са Мађарском и да ћемо наставити да градимо те односе", рекла је Брнабић.

На заједничкој седници влада претходно је потписано девет међудржавних споразума, као и један са приватном фирмом из Ариља у вези са производњом малина.

Премијерка Србије Ана Брнабић и председник Мађарске Јанош Адер оценили су на састанку у Будимпешти да су односи две земље на историјски највишем ниову изградјени на стратешком партнерству и оценили да ће се успешна сарадња наставити у будућности, јер је важна за регионалну стабилност и сарадњу.

Брнабић и Адер разговарали су о актуелним политичким темама у региону Западног Балкана, али и унапређењу економске сарадње две земље, саопштио је кабинет премијерке.

Тема састанка била је и улагање Мађарске у бањски туризам, а посебно су истакли значај заједничких инфраструктурних пројеката.

"Након представљања Стратегије Европске комисије о проширењу на Западни Балкан, континуирана подршка Мадјарске изузетно је важна за Србију", рекла је Брнабић на састанку.

Адер је рекао је да је Мађарска задовољна резултатима досадашњих Самита Кина-ЦИЕЗ, посебно потписивањем Меморандума о разумевању и сарадњи на изградњи железнице Београд-Будимпешта и отпочињањем радова на том пројекту.

Састанку Брнабић и Адера, претходила је заједничка седница две владе, која је одржана по четврти пут.

Брнабић о Вулину: Не волим запаљиве изјаве, спустити лопту и дати шансу сарадњи

Премијерка Србија Ана Брнабић изјавила је за Н1 у Будимпешти да је Србија посвећена регионалној сарадњи. Осврћући се на изјаву министра Александра Вулина који је поновио да ће председника Вучића у Загребу “дочекати усташе”, премијерка је рекла да не воли запаљиве изјаве и да је време да се спусти лопта.

Премијерка Брнабић је уочи посете председника Александра Вучића Загребу, истакла да запаљиве изјаве не могу да допринесу дугорочном помирењу и сарадњи коју Србија заступа и којој се нада.

“Ми смо у не знам колико наврата показали да јесмо за регионалну сарадњу. Самим тим што је цела Влада била пре седам дана у Словенији на заједничкој седници, данас смо у Мађарској, председник Републике је путовао у Аустрији, он иде у понедељак и уторак у Загреб, ја планирам неке друге посете региону... Са обе стране има запаљивих изјава, не бих улазила у то, желим да допринесем конструктивној атмосфери, и тако нећу коментарисати ни неке изјаве које долазе из Загреба. Треба спустити лопту и дати шансу сарадњи. Колико год тешко било, и колико год ти односи били комплексни, Србија ће наставити да пружа руку тој сарадњи”, поручила је Брнабић у разговору за Н1 у Будимпешти.

На констатацију нашег репортера да када је реч о односима с Хрватском, неко често да запаљиву изјаву, па она мора да “спушта лопту”, премијерка је рекла да је то њен посао.

“Мој посао је да спуштам лопту, мој посао је да пробам да будем рационална, да не реагујем емотивно. И мислим да је то одговорност која је на мени”, навела је Брнабић и додала да је и током њеног данашњег разговора са председником Мађарске констатовано да су две земље успеле да превазиђу тешко бреме прошлости.

“Треба да престанемо да гледамо у прошлост, и у самој Србији. И да престанемо да се делимо на четнике и партизане 2018. године, у 21. веку, стварно, некако, када ћемо почети да гледамо у будућност ако нећемо данас!? И мислим да је то наша одговорност према будућности, према генерацијама које долазе иза нас”, истакла је Брнабић.

Брнабић: Надам се да ће ЕУ увидети бенефите сарадње са Кином

Председница Владе је рекла и да је тешко издвојити најважнији споразум који је данас потписан са Мађарском, али је подвукла значај инфраструктурног повезивања и изградње пруге Београд – Будимпшета, као и сарадње у области енергетике и културе.

Додала је и да се нада да ће ЕУ кроз пројекат брзе пруге између Србије и Мађарске, увидети бенефите сарадње Уније и Кине, која може постати нови извор раста за неке земље чланице ЕУ.

Коментаришући изјаву мађарског премијера Виктора Орбана који је оценио да су Србија и Мађарска “две земље које су свесне свог националног идентитета и културе, засноване на хришћанству”, Брнабић је казала да свог мађарског колегу не види као десничарског националисту.

“Навешћу само један пример, 2010. када је формирао владу подршка за очување српске културне баштине у Мађарској била је око 500.000 евра годишње, а данас је 1,7 милиона евра и то се види на сваком кораку, то српска заједница осећа. То побија ту фаму да је Орбан неко ко размишља само о мађарским интересима”, рекла је она.

Такође је истакла да је Мађарска од првог дана била велики поборник проширења ЕУ на Западни Балкан, те да Будимпешта Београду пружа велику подршку не само у отварању поглавља, него и у техничкој подршци пре отварања и током самих преговора.

Споразум о сарадњи са Мађарском у области инфраструктуре

Министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић потписала је у Будимпешти са мађарским министром спољних послова и трговине Петером Сијартом Оквирни споразум о економској и техничкој сарадњи у области инфраструктурних пројеката између влада Србије и Мађарске.

Споразум је потписан у оквиру заједничке седнице влада Србије и Мађарске, а присуствовали су премијери две земље, Ана Брнабић и Виктор Орбан.

"Србија и Мађарска већ успешно сарађују на спровођењу важних инфраструктурних пројеката, међу којима је највећи и најважнији пројекат модернизације пруге Београд-Будимпешта. Оквирни споразум предвиђа додатне механизме координације, како бисмо наставили да унапређујемо нашу сарадњу и да заједно радимо на новим пројектима", рекла је Михајловић.

Циљ оквирног споразума је унапређење сарадње Србије и Мађарске у области инфраструктуре, пре свега у области управљања водом за пиће и отпадним водама, транспорта и одрживе мобилности, управљања чврстим отпадом, санацији и рекултивацији, заштити животне средине и енергетици.

Споразум ће се реализовати кроз развој и извођење инфраструктурних пројеката, припрему студија, техничку помоћ стручњака за усавршавање државних службеника, као и друге видове сарадње у области инфраструктуре.

Мађарска заинтересована за Фрушкогроски коридор

Сијарто је потврдио да постоји интересовање мађарских компанија за изградњу Фрушкогорског коридора, односно брзе саобраћајнице Нови Сад-Рума, по моделу јавно-приватног партнерства.

Изградња Фрушкогорског коридора је, како је казала Михајловић, важан пројекат за Србију, за који је већ урађен део пројектне документације, а у наредном периоду разговараће се о моделима финансирања.

Она је оценила да је за регионално повезивање важно и уклањање нефизичких баријера кроз ефикасније процедуре на границама, а мађарска страна је обећала да ће бити решен проблем дугог задржавања на граничним прелазима, и у друмском и у железничком саобраћају, саопштило је Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.

Виктор Орбан уз војне почасти дочекао Ану Брнабић

Премијер Мађарске Виктор Орбан приредио је на тргу Кошут у Будимпешти свечани дочек премијерки Србије Ани Брнабић, уз војне почасти чиме је званично почела њена радна посета Мађарској.

Након састанка двоје премијера, биће одржана четврта заједничка седница влада Србије и Мађарске о даљем унапређивању сарадње две земље и јачању регионалне сарадње.

Седницом председавају Брнабић и Орбан.

По завршетку седнице биће потписано више споразума, а премијери Брнабић и Орбан обратиће се медијима, саопштила је Влада Србије. 

Међу споразумима који ће бити потписани је и Оквирни споразум о економској и техничкој сарадњи у области инфраструктурних пројеката.

Тај споразум потписаће министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Србије Зорана Михајловић и мађарски министар спољних послова и трговине Петеро Сијарто. 

Најзначајнији инфраструктурни пројекат у којем учествују Србија и Мађарска је реконструкција пруге Београд-Будимпешта, у сарадњи с Кином. 

Брнабић је синоћ, по доласку у Будимпешту, рекла за РТС да ће бити потписан и споразум о формирању заједничке компаније једне мађарске и једне српске приватне фирме за производњу и прераду малина у Ариљу. 

Брнабић и Орбан учествоваће данас и на Пословном форуму Мађарска-Србија који организују Привредна комора Србије и мађарска државна трговинска кућа НТКМ. 

Премијерку Србије ће данас примити председник Мађарске Јанош Адер.

Претходне седнице двеју влада су биле у Београду 2014, Будимпешти 2015. и Нишу 2016. године.

(Бета, Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]