среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Виктор Орбан најавио референдум о закону о заштити деце који је Европска комисија оценила као „дискриминацију сексуалних мањина“
Хроника

Виктор Орбан најавио референдум о закону о заштити деце који је Европска комисија оценила као „дискриминацију сексуалних мањина“

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. јул 2021.

Мађарски премијер Виктор Орбан најавио је да ће његова влада организовати референдум о контроверзном закону о заштити деце - акту који је већина влада земаља Европске уније и Европске комисије најоштрије осудила као дискриминацију сексуалних мањина.

 

Прошле недеље је Европска комисија обавестила Мађарску, као земљу ЕУ, да покреће правни поступак против ње, што би на крају могло довести до саслушања на Европском суду правде.

Поред тога, Европска комисија је замрзла захтев Мађарске за удео од неколико милијарди евра из фонда за пандемију.

Пре тога, шефови држава и влада 17 од 27 земаља ЕУ осудили су мађарски закон о заштити деце усвојен почетком јуна, тачније амандмане усвојене у последњем тренутку који се односе на сексуално образовање и сексуалне мањине.

Орбан: Угрожена је будућност наше деце, а ми немамо право на повлачење

Као одговор, Виктор Орбан је у среду у видео поруци на Фејсбуку најавио да ће Мађарска одржати референдум о темама обухваћеним додацима на закон.

"Угрожена је будућност наше деце, а ми немамо право на повлачење", рекао је мађарски премијер.

Орбан није саопштио када ће референдум бити одржан, али је рекао да ће на листићу бити неколико питања:

  • подржавају ли грађани организацију наставе о сексуалној оријентацији у школама без пристанка родитеља;
  • сматрају ли потребним промоцију промене пола међу децом;
  • да ли су сагласни са ограничењима за приказивање материјала деци који могу да утичу на сексуалну оријентацију, као и материјала о промени пола.

Нови закон о заштити деце забрањује све ово, као и емитовање било чега што се тиче сексуалних мањина и промене пола на телевизији до 23 сата и без ознаке 18+.

Спорни закон

Мађарски парламент, у којем доминира Орбанова сатранка Фидес, усвојио је Закон о заштити деце у првој половини јуна.

У изворном облику, закон није био споран и односио се на оштрије казне за сексуалне злочине над децом, али пре последњег читања посланици из Фидеса увели су додатне чланове.

Сви опозициони посланици, осим конзервативне фракције Јобик, бојкотовали су гласање у знак протеста.

Закон се, пре свега, односи на повећање казне за осуђене педофиле, али је 15. јуна усвојен амандман којим се забрањује приказивање или промовисање хомосексуалности за млађе од 18 година.

Иако би то могло да утиче на сексуално образовање, оглашавање, па чак и да буде обустављено емитовање неких популарних серија и филмова на телевизији попут Пријатеља (Фриендс) или Харија Потера пре поноћи, постоји бојазан и да би угрожени млади људи могли бити лишени важне подршке.

У школама ће убудуће о сексуалном образовању моћи да подучавају само они људи које одобри влада.

Према мађарским опозиционарима и критичарима мађарске десничарске популистичке владе у Европској унији, нови закон, заједно са неким другим законодавним одлукама које је већ усвојила Орбанова странка, доводи до дискриминације сексуалних мањина.

Европска комисија је прошле недеље званично обавестила конзервативне владе Мађарске и Пољске да су под истрагом због дискриминације сексуалних мањина.

Мађарски премијер Виктор Орбан узвраћа критичарима из ЕУ да се понашају као колонијалисти.

"Европа никада неће дозволити да се одређени делови нашег друштва стигматизују због онога кога воле, због старости, због етничке припадности, због политичких ставова или верских уверења", рекла је председница Европске комисије Урсула вон дер Лејен прошле недеље, најављујући процес против Мађарске.

Мађарска забранила истополним паровима да усвајају децу

За 11 година на власти, странка Фидес је у уставу уградила дефиницију породице искључиво као заједницу мушкарца и жене, одлучила да само парове у званичном браку сматра породицом.

Мађарска је забранила промену пола, замењујући појам "пол" у законима са термином "пол утврђен при рођењу", а такође су лишили истополне парове могућности да усвоје децу.

Забранила је промену пола, замењујући појам "пол" у законима са термином "пол утврђен при рођењу", а такође су лишили истополне парове могућности да усвоје децу.

Када је реч о потоњем закону, он је, између осталог, критикован због нејасне формулације: забрањује "приказивање и промовисање" у школама и медијима свега што је у вези са порнографијом, али и хомосексуалности и промени пола, али није прецизно дефинисано шта се подразумева под промовисањем - у овом или било којем другом мађарском закону.

Према прошлогодишњој анкети, 58 одсто Мађара се изјаснило против легализације истополних бракова, а 35 одсто за.

Међутим, истополни бракови нису легализовани ни у једној од земаља источне половине Европске уније, а у западној Европи су историјски почели да се легализују недавно, у последњих двадесетак година.

Брисел није критичан према мађарским властима само због права сексуалних мањина.

Према прошлогодишњој анкети, 58 одсто Мађара се изјаснило против легализације истополних бракова, а 35 одсто за

Европска унија је пре свега забринута због монополизације тржишта штампе бизнисмена блиских Фидесу и Орбану, стањем владавине права, људским слободама и правосуђем.

Орбан се супротставио позивима да повуче закон који забрањује "изражавање или промоцију" хомосексуалности.

"Понашају се као колонијалисти", поручио је Орбан критичарима из ЕУ.

Додао је да је њихова критика резултат "лоших рефлекса изазваних њиховом колонијалном прошлошћу".

Закон није против хомосексуалаца и хомосексуалности. Реч је о правима деце и родитеља

Орбан је раније рекао новинарима да је закон погрешно схваћен.

"Закон није против хомосексуалаца и хомосексуалности. Реч је о правима деце и родитеља."

Мађарска и Пољска су унутар Европске уније означени као "неваљалци или непослушници" или главни кршитељи права и стандарда ЕУ.

Пољска је на лошем гласу још од 2017. године, када је Европска комисија покренула Члан 7 и запретила овој земљи да би могла да изгуби право гласа у ЕУ.

Следеће године, и Мађарска је добила исту претњу.

Члан 7. Уговора о Европској унији је поступак у уговорима о Унији за суспендовање одређених права државе чланице.

Поступак омогућава Комисији, Европском парламенту или државама чланицама да предузму мере против земаља због озбиљних кршења темељних вредности ЕУ, попут владавине права, слобода, демократије, једнакости, људских права.

Пољска је оптужена за кршење правила Уније због правосудних реформи за које је оцењено да представљају претњу по законе ЕУ.

Када је реч о Мађарској, у европском блоку постоји забринутост због правосуђа, антикорупцијских оквира, медијских слобода и људских права, посебно у светлу новодонетих закона који негативно утичу на права ЛГБТ заједнице.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер