петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Викиликс: САД сматрале Мартија Ахтисарија добрим преговарачем
Хроника

Викиликс: САД сматрале Мартија Ахтисарија добрим преговарачем

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 15. фебруар 2011.

ХЕЛСИНКИ – Власти у Вашингтону имале су велико поверење у Мартија Ахтисарија у време када су 2006. године напори у вези са Косовом били најинтензивнији, наводи се у дипломатској депеши послатој из америчке амбасаде у Бечу у Вашингтон 15. новембра 2006.

Фински лист "Хелсингин Саномат" преноси депеше Стејт департмента које објављује Викиликс, у којима се наводи да је Стејт департмент ставио Ахтисарија на листу људи којима шаље своје поруке и омогућио му увид у 90 докумената у вези са Косовом.

"Међутим, поверење није било стопостотно. Постоји 20 извештаја у које Ахтисари није смео да има увид. Поруке у којима се каже да Ахтисарију није дозвољено да види документа често се односе на Европску унију", наводи фински лист.

Стејт департмент пише у тој депеши да, у новембру 2006. године, специјални представник Уједињених нација Ахтисари настоји да преокрене набоље ситуацију на Косову.

"Овај задатак је огроман и Ахтисари прелази километре и километре обављајући га... Одметничка српска покрајина тежи независности, а дипломатски свет очајнички тражи излаз. На потезу је Ахтисаријев план", наводи се у депеши.

"Хелсингин Саномат" преноси и да је Ахтисари, за сада, далеко најпомињанији Финац у документима која су процурела из америчког Стејт департмента, јер се његово име појављује 1.167 пута, а број је и већи "ако се узму у обзир поруке у којима је Ахтисаријево презиме погрешно написано".

Према америчкој процени, Ахтисари је био "чврст преговарач" и "типично директан" преговарач, "који би сатерао уза зид остале који учествују у разговорима".

Фински лист преноси и да је било напетих тренутака између Ахтисарија и Срба којима је губитак Косова тешко пао.

"Према извештају америчке мисије при Уједињеним нацијама у Њујорку (18. маја 2006. године), тадашњи министар спољних послова Вук Драшковић се жалио да западне земље кажњавају Србију због акција које је предузимао бивши српски лидер Слободан Милошевић", наводи фински лист и додаје да је Ахтисари одговорио да су Срби у процесу негирања - "када они попут Драшковића кажу: 'Ми не треба да будемо кажњени због Милошевићевих поступака', он одговара - 'Нити треба да будете награђени због њих'".

"Хелсингин Саномат" пише и да је Русија била критична према Ахтисарију, као и да је такво осећање било узајамно.

"У децембру 2006. године Ахтисари је разговарао са америчком амбасадорком у Хелсинкију Мерилин Вер. Према депеши у вези са сусретом од 8. децембра, Ахтисари је рекао да су српски и руски отпор независности Косова показатељ 'жалосне процене'. Ахтисари је веровао да се руски председсник Владимир Путин плашио 'смањивања православног света' и појаве 'мале муслиманске државе на Балкану'", наводи фински лист.

Према депешама Стејт департмента, Ахтисари се и у неким земљама чланицама ЕУ суочио са противљењем независности Косова.

У депеши послатој из Мадрида 17. октобра 2006. године пише да се један високи званичник шпанског Министарства спољних послова жалио америчким дипломатама на Ахтисарија, описавши га као неког ко је хтео да се ослободи Косова "како му се не би обило у главу годину дана касније".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер