субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Викиликс: Из Амбасаде САД Тадићу саветовано да буде још чвршћи према Додику
Хроника

Викиликс: Из Амбасаде САД Тадићу саветовано да буде још чвршћи према Додику

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. новембар 2010.

БЕОГРАД - Викиликс је објављивањем америчких поверљивих докумената променио дипломатску светску мапу, јер ће бар за неко време највећа светска сила изгубити примат и “супер моћ” какву је имала пре него што је компромитована цурењем информација.

Документа која су прокријумчарена из Стејт департмента на Викиликс приказују углавном у непријатном светлу светске лидере и дипломате, али и политичари у Србији имају разлога за страх од тога шта ће се појавити из садржаја 994 поверљива телеграма послата из амбасаде САД у Београду, а која ће ускоро бити објављена.

За сада се зна да је највећи број, чак 35 послат управо децембра 2007. године када су расписани председнички избори у Србији.

Политичари у Београду, али и у Бањалуци који су на свакодневној “врућој линији” били су приметно уздржани у јавности, али су се међусобно консултовали о последицама које би могле настати, сведочили су за “Блиц” јуче незванично многи представници позиције и опозиције. Поред уопштене оцене коју нам је незванично дао један званичник Владе “питање је ко ће хтети сад да разговара с Американцима, поготово отворено”, више је него приметна зебња од онога што ће се појавити "Од данас само климам главом и ништа не говорим у америчкој амбасади", био је први коментар једног високог политичара из региона.

Према подацима магазина “Шпигл”, Викиликс поседује 994 депеше које су у последњих 30 година послате из амбасаде САД у Београду чији ће текст постати доступан јавности. Између осталог, наводи се да су се уочи посете Бориса Тадића Немачкој 16. новембра прошле године, тим поводом састали Кристоф Хојсген, саветник канцеларке Ангеле Меркел и Филип Марфи, амбасадор САД у Берлину.

Хојген је Марфију, поред осталог казао, да би Тадић, иако стално говори да се "чврсто односи" према Милораду Додику, требало да буде још чвршћи.

У америчкој депеши се наводи и да је Хојсген изразио песимизам око тога да ли ће икад бити могуће претворити Босну у “функционалну државу”, али се он с Марфијем сложио да је важно наставити са трудом "у том правцу.”

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер