четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Викиликс: ИАЕА упозоравала Јапан на небезбедност у нуклеаркама
Хроника

Викиликс: ИАЕА упозоравала Јапан на небезбедност у нуклеаркама

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. март 2011.

Међународна агенција за нуклеарну енергију, ИАЕА, још пре две године упозорила је јапанску владу на опасност од нукеларних централа које, по њеном мишљењу, не би биле у стању да издрже земљотресе велике јачине, као и на ризик од нуклеарне катастрофе у Фукушими. Ове информације износе се у тајним дипломатским депешама које је Викиликс објавио на сајту британског дневног листа “Дејли телеграф”.

У њима званичник Агенције обавештава владу у Токују да су мере безбедности у нуклеарним постројењима застареле, и да би заиста јак земљотрес могао “изазвати озбиљне проблеме”.

Одговор јапанских власти састојао се у формалним покушајима да се побољшају стандарди безбедности у свим електранама, а посебно у оснивању центра за реаговање у хитним ситуацијама управо у Фукушими 1.

Из поменутих депеша види се да је најгори сценарио који су стручњаци узели у обзир приликом одређивања мера безбедности, био земљотрес не јачи од седам степени Рихтерове скале, значи два степена мањи од онога који је задесио ову земљу пре пет дана.
У другој тајној депеши послатој 2008. године у Вашингтон из америчке амбасаде у Јапану, говори се о томе како је један стручњак, који је остао неименован, био изузетно забринут јер су правила о безбедности од земљотреса ревидиране само три пута за 35 година.

Годину дана касније, како показују најновије тајне поруке, влада из Токија успела је да блокира судску одлуку о затварању једног постројења у западном делу земље које није било у стању да поднесе земљотрес јачи од 6,5 степени.

Такође, према подацима са Викиликса, пре три године члан јапанског парламента, Таро Коно, поверио је америчким дипломатама да се у Јапану “крило” о различитим инцидентима који су се у прошлости догађали у нуклеарним електранама.

ТЕПКО, агенција одговорна за управљање централом у Фукушими, није на добром гласу кад је реч о правовременом обавештавању. Како јавља шпански дневни лист “Ел Паис”, још у јулу 2007. године потрес јачине 6,8 степени оштетио је постројење у Кашивазаки-Каруви, највећем на свету, које има седам реактора.

Првог дана је Тепко умањио штету, да би после 24 сата признао да пројектанти нису узели у обзир овако јак земљотрес. Ово је јако разљутило владу у Токију, због чега је тадашњи премијер Шинзо Абе критиковао чињеницу да су извештаји стигли касно: “Нуклеарне централе не могу да функционишу без поверења грађана, а брзина и транспарентност информација су неопходни да би се одржало то поверење”.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер