Хроника

Викиликс: ДЕА прерасла у глобалну шпијунску организацију

Штампа
понедељак, 27. децембар 2010.

Америчка Управа за борбу против дроге (ДЕА) прерасла је у глобалну обавештајну организацију чији су домети далеко шири од међународне трговине дрогом, објавио је Викиликс, преноси "Њујорк тајмс".

Позивајући се на нове америчке дипломатске поруке које је објавио сајт "Викиликс" "Њујорк тајмс" (New York Times) пише да су операције ДЕА постале толико скупе да је агенција морала да одбија стране политичаре који су желели да је искористе против својих политичких непријатеља.

У једној поруци из августа 2009. године наводи се да је председник Панаме Рикардо Мартинели послао хитну поруку америчком амбасадору тражећи да ДЕА предузме активности против његових политичких непријатеља.

"Потребна ми је помоћ за прислушкивање телефона", каже панамски председник. Захтев је одбијен што је изазвало нове тензије између две земље.

Мартинели, који према овим порукама није правио разлику између легитимних мета и полтичких непријатеља осветио се тако што је предложио закон којим је окончан рад ДЕА при полицијским јединицима Панаме.

Почетком године, САД нашле су се у сличној ситуацији у Парагвају. У дипломатским порукама из Парагваја наводи се да је влада те земље тражила од ДЕА да јој помогне у шпијунирању једне герилске групе, познате као Парагвајска народна армија (ЕПП).

Ова левичарска група која се везује за Револуционарне оружане снаге Колумбије (ФАРК) извела је више отмица и покушава да финансира своје активности путем откупа.

Према писању "Њујорк тајмса", када су америчке дипломате одбиле да дају Парагвају приступ систему прислушкивања, министар унутрашњих послова Рафаел Филизола запретио је да ће затворити ту агенцију.

"Борба против наркотика је важна, али неће збацити нашу владу. ЕПП би могао", наводи се у једној поруци.

У поруци од маја 2008. године из западноафричке државе Гвинеје наводи се да је "краљ дроге" те земље Оусман Конте, син тадашњег председника Лансана Контеа.

Америчка амбасада у Мексику навела је у поруци од октобра 2009. године да су војни лидери те земље затражили ближу сарадњу са ДЕА, јер не верују својим полицијским снагама. У поруци се наводи да ће мексички министар одбране Гиљермо Галван "покушати да задржи војне активности у својим каналима и да неће сарађивати шире са припадницима других снага безбедности земље".

"У Сијера Леонеу, врховни тужилац тражио је 2,5 милиона долара од оптуженика у случају трговине кокаином", наводи се у поруци ДЕА од марта 2009. године.

Међутим, председник те земље Ернест Корома интервенисао је да до тога не дође.

У порукама из Мјанмара доушници ДЕА извештавају како се војна хунта богати од новца од продаје дроге, али и о политичким активностима противника хунте.

Амерички владини званичници нису желели да коментаришу информације "које никад нису требало да буду објављене", пише лист.

"Викиликс" је разбеснео Вашингтон објављивањем хиљада тајних америчких дипломатских порука, а амерички потпредседник Џозеф Бајден описао је оснивача сајта Џулијана Асанжа као "терористу високе технологије".

(Срна)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]