Хроника

Вијести: Управни суд Црне Горе наложио Агенцији за спречавање корупције да испита порекло милионски вредних сатова Мила Ђукановића

Штампа
уторак, 21. септембар 2021.

Агенција за спречавање корупције (АСК) мораће поново да одлучује по иницијативи Мреже за афирмацију невладиног сектора (МАНС) против предсједника Мила Ђукановића, због непријављивања милионски вриједне колекције сатова.

Није у слободној продаји - сат прављен само Ђукановића: У представништву компаније Breguet Tourbillon у Лондону, саопштили су да се ради о “Classique Grandes Complications” колекцији. Реч је о ручно рађеном сату, доступном у два модела. Први је израђен од жутог злата, а други од платине. Водоотпоран је и на дубини од 30 метара. Господин Ђукановић поседује престижни платинасти модел, чија је вредност процењена на 106.076 евра. Сви сатови овог бренда производе се у Швајцарској. Ексклузивитет модела потврђује и чињеница да тренутно није доступан у слободној продаји компаније Breguet Tourbillon.


То је Агенцији недавно наложио Управни суд, након више од две године од када је тадашњи директор Сретен Радоњић одбио иницијативу МАНС-а, јер, како је тада образложио, “провером података нису утврђена било каква одступања са подацима који се воде у званичним евиденцијама других државних органа”.

Вијести су још 2011. објавиле да председник Црне Горе и Демокрастке партије социјалиста (ДПС) поседује платинасти сат швајцарског бренда “Breguet Tourbillon” (Бреге Турбиљон) који кошта 91.300 фунти (106.076 еура).

 

Оптужени бизнисмен Душко Кнежевић је 2019. доставио фотографије Дану са сатовима Ђукановића, за које је тврдио да вреде 1,5 милиона еура. Навео је да је реч о “Patek Philippe Sky Moon Tourbillon” вредном 1.350.000 долара, “Breguet Tourbillon Perpetual Calendar 3795pr/1e/9v6 од 185.808 долара, као и “Ulysse Nardin Classic Skeleton Tourbillon 18k white gold mens watch 1700-129/03” од 79.000 долара.

”По налажењу овог суда, контрадикторно је како тужена (АСК) диспозитивом оспореног решења одбија захтев тужиоца (МАНС) у целости, а у образложењу наводи да нема елемената за покретање поступка, да Ђукановић као јавни функционер крши члан 23 Закона о спречавању корупције, а које се односи на достављање извештаја о приходима и имовини са непотпуним подацима. Дакле, нејасно је како је тужена у диспозитиву одлучила о основаности захтева, којем претходи покретање поступка сходно члану 31 Закона о спречавању корупције, а у образложењу закључује да нема елемената за покретање поступка у којем се одлучује да ли је јавни функционер повредио одредбе овог закона”, пише у одлуци Управног суда.

Донети законито решење

Указује се и да АСК “паушално и произвољно наводи да је за именованог јавног функционера извршена провера свих података по службеној дужности и да у току провере нису утврђена било каква одступања са подацима који се воде у званичним евиденцијама”.

”Ово код чињенице да се на околности из захтјева за покретање поступка о утврђивању повреде одредаба Закона о спречавању корупције могао изјаснити једино јавни функционер у односу на кога се захтјевом тврди да је прекршио одредбе Закона, тј предсједник Мило Ђукановић, будући да се не ради о подацима о којима је постојала обавеза државних органа да воде званичну евиденцију”, наглашава се у пресуди.

Због тога су наложили Агенцији да донесе ново, законито решење, по пријави МАНС-а.

Пресуда Управог суда изнова доказује до које мјере је АСК био фокусиран на заштиту највиших функционера претходне власти када је у питању процесуирање због очигледног кршења антикорупцијских закона.

Директор Истраживачког центра МАНС-а Дејан Миловац казао је Вијестима да је ово други пут у последних пола године да Управни суд проглашава ништавим решења АСК-а које се односе управо на поступање Агенције према Ђукановићу.

”Из решења која су оспорена пред Управним судом се јавно види намера Агенције да Ђукановића поштеди обавезе поштовања Закона о спречавању корупције. Управни суд је исправно констатовао да је образложење Агенције за непоступање у случају скупоцених сатова било у нескладу са законом, те да су пропустили да у вези поменутих сатова траже изјашњење Ђукановића. Из АСК-а су се правдали да њихове такозване провере по службеној дужности нису показале непоклапање између имовине Ђукановића и података институција које воде званичну евиденцију о томе”, поручује Миловац.

Наглашава да су, како у Црној Гори не постоји институција која води евиденцију о власништву над сатовима, из АСК-а закључили да Ђукановић не крши закон тиме што није пријавио власништво над неколико сатова укупне вишемилионске вредности.

”Наравно, ради се о невероватној количини глупости и намерног опструирања примене закона који мора бити исти за све, па и за председника државе”, истиче Миловац.

(Вијести)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]