четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вијести: Српски језик разлог да црногорска опозиција напусти парламент
Хроника

Вијести: Српски језик разлог да црногорска опозиција напусти парламент

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. август 2011.

ПОДГОРИЦА – Црногорска опозиција озбиљно размишља да након 2. септембра, за када је заказана скупштинска расправа о изменама Закона о општем образовању, напусти државни и локалне парламенте, ако у међувремену не буде постигнут договор о статусу српског језика у образовном систему.

Подгорички дневник „Вијести” наводи да у опозиција сматрају да се бојкот парламента намеће као решење, уколико убрзо не буде договора о положају српског језика у црногорским школама.

„Не видим зашто би остали у посланичким клупама након што завршимо расправу о Закону о општем образовању и даље причали о комуналним темама и интеграцијама, ако не успемо да се изборимо против дискриминације језичке већине”, казао је листу извор опозиције.

Како се наводи, Нова српска демократија је највећи заговорник бојкота, док Покрет за промене и даље тражи излаз из настале ситуације, због чега ће понудити нову алтернативу влади и опозиционим колегама.

Црногорски премијер и лидери опозиције нису јуче, након четвртог састанка, постигли сагласност о статусу српског језика у образовном систему Црне Горе.

Тако назив језика који ће се изучавати у црногорским школама и даље представља „гордијев чвор”, иако је до почетка школске године остало свега два дана.

После састанка, новинарима је речено да Лукшић није прихватио опозициони предлог да се наставни предмет зове црногорски, српски/матерњи језик и књижевност.

Лукшић је предложио да име наставног предмета буде црногорски/матерњи језик и књижевност, наводећи да је то највећи уступак који је влада могла направити, али то није било прихватљиво за опозицију.

Опозиција је подршку изборном закону условила изједначавањем српског и црногорског језика у образовном систему.

За усвајање изборног закона, што је први услов Брисела да Црна Гора добије датум преговора о пуноправном чланству у Европској унији, потребна је двотрећинска већина у парламенту.

Ванредна седница Скупштине Црне Горе о изменама Закона о општем образовању раније је заказана за 2. септембар.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер