Хроника

Вијести: Србија међу земљама потписницама декларација којом се подржава политика Кине према Ујгурима у Синкјангу

Штампа
понедељак, 06. јул 2020.

 Дипломате и функционери ЕУ који прате досије Србије и њен пут у преговорима за чланство у ЕУ били су буквално констернирани када су међу земљама потписницама декларација којом се подржава политика Кине у Синкјангу, видели Србију, преносе дипломатски извори "Вијести" у Бриселу.

Званични Београд је, уз Белорусију и Русију, једина европска држава која је подржала декларацију упућену Савету за људска права Уједињених нација у Женеви којом се флагрантно кршење људских и мањинских права Ујгура у покрајини Синкјанг дефинише као борба против тероризма и екстремиста који угрожавају људска права, навиде Вијести.ме. 

- Ово је највећи аутогол који је једна земља са аспирацијама да уђе у Европску унију постигла. Просто је невероватан потез Београда. Европски парламент је пре пар месеци усвојио резолуцију са којом су отворена врата за увођење санкција према кинеским функционерима који су одговорни за дискриминацију Ујгура у Синкјангу. Чак и ми који подржавамо већ годинама улазак Србије у ЕУ после овог чина смо остали без речи. Србија је са потписом на ову декларацију ставила оружје у руке свим противницима проширења ЕУ и гурнула прст у око свима нама који радимо да би је приближили Европи - каже за "Вијести" високи дипломатски извор у једној од кључних држава чланица.

Наши извори у европским институцијама не знају да ли се ради о одлуци Александра Вучића или својевољном потезу шефа дипломатије Ивице Дачића. У сваком случају ради се о највећем атентату на европски пут Србије. Подршка мерама које спроводи Кина и Синкјангу против Ујгура се директно коси са основним постулатима на којима почива ЕУ.

- Држава која подржава кинеску политику у Синкјангу нема шта да тражи у ЕУ. Једно је правити пословне аранжмане и трговати са Кином а сасвим друго је усвајати и подржавати кинески систем вредности”, пренеле су "Вијестима" дипломате из три чланице ЕУ. Довољно је погледати друштво у којем се Србија нашла. Декларацију коју је поднела Белорусија, осим Србије, подржали су Русија, Кина, Саудијска Арабија, Северна Кореја, Иран, Пакистан, Куба, Сирија, Јемен, Уједињени Арапски Емирати, Египат, Палестина, Судан, Венецуела и још тридесетак земаља из Африке и Азије.

Француски посланик у Европском параламенту и веома утицајни интелектуалац на Старом континенту Рафаел Глуксман је листу земаља које су потписале декларацију назвао "листом срама":

- Листа 46 представника влада који су ставили потпис на подршку кинеској политици према Ујгурима је листа срама. Наравно срамота пада на владе а не на грађане и народе које представљају. Имамо 46 влада које подржавају злочине, имамо и друге лидере, међу којима и наши европски, који ћуте о злочинима. Али, имамо и грађане на целој планети који се мобилишу да пробију зид ћутања - изјавио је Глуксман. 

У декларацији се индиректно оптужују ЕУ и САД и остале земље слободног света за политизацију питања људских права и примену дуплих стандарда и од Савета за људска права УН се тражи да објективно, транспарентно, конструктивно и без политизације третира питања људских права. На другој страни се хвали кинеска одлучна и ефикасна политика у сузбијању терористичих, екстремистичких и сепаратистичких акција које се дефинишу као највећа претња људским правима.

Саговрници "Вијести" у дипломатских круговима чланица ЕУ не верују да је Србија ставила потпис на Декларацију због подршке Кине око питања статуса Косова. По њима, било би заиста опасно по будућност Србије ако би њен политички врх веровао да Пекинг не признаје Косово због пријатељских односа са Србијом. Проблем је претерана сервилност власти у Београду према глобалним и регионалним силама која се већ испољавала у бројним околностима. Мађарска и Грчка су добиле много више кинеских инвестиција и кредита од Србије а Будимпешти и Атини није пало на памет да потпишу белоруску прокинеску декларацију. Мађарски премијер Орбан врло добро зна где су границе, шта не може да се толерише и где нема гледања кроз прсте. 

Систематско кршење људских и мањинских права Ујгура у Кини је попримило забрињавајуће размере: стотине хиљаде Ујгура, туркијског народа муслиманске вероисповести, је завршило у радним комунистичким логорима где су били на тзв. преваспитавању, по истој матрици по којој је Јосип Броз Тито "преваспитавао" југословенске комунисте и противнике његове диктатуре на Голом отоку. Пекинг је прво покушао да негира постојање "радних логора", а када је био суочен са доказима, оправдали су их борбом против терориста и екстремиста.

Потез Београда није нанео само штету угледу Србије и бацио сенку на њен европски пут, он је довео у неугодну позицију и Србе у бившим југословенским републикама и на Косову, где су мањина. Какав кредибилитет има Београд у одбрани мањинских и људских права Срба у Хрватској, БиХ, Црној Гори, Косову, ако подржава систематско кршење људских и мањинских права Ујгура у Кини? 

Стављање потписа на декларацију Савета за људска права УН у Женеви није први велики гаф српске дипломатије када су у питању права човека, мањина или родна равноправност. Пре десетак година, док је на Андрићевом венцу био Борис Тадић а шеф дипломатије Вук Јеремић, Србија је гласала против резолуције држава ЕУ у Уједињеним нацијама којом се Иран осуђивао због употребе тортуре укључујући и телесне казне (одсецање руку), дискриминације жена и кршења права мањина. Тада је званични Београд оправдао дизање руке против принципа људскости и хуманости одбраном Косова. Неће бити изненађење ако и актуелна власт не употреби исти аргумент. Политика континуитета по појединим питањима објашњава зашто је Србија ту где јесте.

ЛИСТА ЗЕМАЉА КОЈЕ СУ ПОДРЖАЛЕ КИНУ У ПОЛИТИЦИ ПРЕМА УЈГУРИМА

Саудијска Арабија, Русија, Северна Кореја, Србија, Иран, Сирија, Бирманија, Пакистан, Бахреин, Белорусија, Бурунди, Камбоџа, Камерун, Централноафричка Република, Коморе, Конго, Куба, Џибути, Египат, Екваторијална Гвинеја, Еритреја, Јемен, Гвинеја, Гвинеја Бисао, Ирак, Лаос, Лесото, Мозамбик, Непал, Никарагва, Нигер, Оман, Палестина, Папуа Нова Гвинеја, Филипини, Саломонска острва, Јужни Судан, Шри Ланка, Судан, Суринам, Того, Уједињени Арапски Емирати, Венецуела, Замбија, Зимбабве и Кина.

(direktno.rs)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]