Početna strana > Hronika > Vijesti: Od nezavisnosti Crne Gore, broj birača povećan je za 56.800, a stanovnika za 8.700
Hronika

Vijesti: Od nezavisnosti Crne Gore, broj birača povećan je za 56.800, a stanovnika za 8.700

PDF Štampa El. pošta
sreda, 05. avgust 2020.

 Od obnove nezavisnosti Crne Gore, broj birača povećan je za 56.800, a stanovnika za 8.700, što u opoziciji objašnjavaju nepostojećim građanima koji se upisuju pred izbore, dok u Ministarstvu unutrašnjih poslova kažu da se ne mogu porediti te dve statistike i da deo birača živi u inostranstvu, pišu podgoričke Vijesti.

Zakon o izboru odbornika i poslanika biračko pravo daje punoletnim državljanima, poslovno sposobnim s prebivalištem u Crnoj Gori najmanje dve godine pre dana održavanja izbora. 

Iz opozicije ukazuju da se na biračkom spisku nalaze osobe koje već decenijama žive u inostranstvu, ali MUP odbacuje tvrdnje o navodnom broju "fantomskih birača kao apsolutno neistinite”.

"Imajući u vidu da MUP nije nadležan za popis stanovništva, da nadležni organ za popis stanovništva koristi različite metodološke osnove za popis, to se ne može raditi komparativna analiza podataka ova dva organa, posebno imajući u vidu da su pojmovi “stanovništvo” i “crnogorski državljanin” različito definisani...,”navodi se u odgovoru Vijestima iz tog Vladinog resora. 

Navode da je u registru MUP upisano 780.540 državljana. 

Iz opozicionog SNP, ukazuju da bazom podataka u biračkom spisku, upisom novih birača, kao i brisanjem birača iz spiska, bez ikakvih kontrolnih mehanizama opozicionih partija i NVO, upravlja Uprava policije.

"Procedura dobijanja državljanstva i kontrola boravišnog statusa, koji su osnovni preduslovi za dobijanje prava glasa su takođe pod apsolutnom kontrolom policije", rekao je Vijestima sekretar Izvršnog odbora SNP, Dragan Vukić. 

"Upoređujući najnovije podatke o broju stanovnika (622.029), broju dece (135.533) koja nemaju pravo glasa, dolazimo do zatrašujućeg podatka da birački spisak u Crnoj Gori broji 54.736 upisanih glasača više nego što zvanično ima punoletnih stanovnika s pravom glasa”, kaže on. 

Istovmreono, MANS ukazuje da su vladajuće partije izmenile Zakon o biračkom spisku dok je cela opozicija bojkotovala rad Skupštine, bez bilo kakvih konsultacija s civilnim sektorom. 

Umesto reformi, izmene zakona su suštinski onemogućile kontrolu biračkog spiska i svi kojima je omogućen pristup biračkom spisku rade to dok ih nadzire MUP, čiji rad treba da kontrolišu, prenose Vijesti. 

 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner