четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вијести: Мило Ђукановић тражи да с њим у пензију оде и Светозар Маровић
Хроника

Вијести: Мило Ђукановић тражи да с њим у пензију оде и Светозар Маровић

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 03. март 2010.

Председник црногорске Владе и Демократске партије социјалиста (ДПС) Мило Ђукановић ће највероватније тражити да се са њим повуче и његов најутицајнији потпредседник Владе и партије Светозар Маровић, уколико одлучи да пре краја мандата ове владе напусти политику, објавиле су данас подгоричке Вијести.

Позивајући се на добро обавештене изворе, лист наводи да постоји велика могућност да Ђукановић затражи да се са њим и Маровићем повуку њихови најближи сарадници и напусте и партијске функције.

У ДПС-у је том листу речено да је тренутно ситуација таква да су исте шансе да Ђукановић остане до краја мандата на челу Владе и да се повуче у политичку пензију, као и да је врло могуће да један од његових услова буде да се заједно са њим повуче и Маровић, који важи за изузетно утицајног политичара у власти и опозицији, а због своје политике компромиса ужива велику подршку и западних центара моћи.

Формално образожење Ђукановића, који је неспорни лидер у владајућој коалицији, могла би да буде оцена да је партију потребно препустити млађим људима који немају никаквих хипотека, што је један од услова да ДПС покуша да задржи доминантну позицију прилагођавајући се новонасталим околностима, пише лист.

Те околности индиректно креира Запад, посебно у светлу оног дела услова који се тичу напредовања ка Европској унији и НАТО, а односе на бескомпромисну борбу са организованим криминалом о корупцијом, наводе Вијести.

Ђукановић и Маровић су неколико пута коментарисали вишемесечно писање подгоричке штампе о њиховом повлачењу из Владе и политике. Ђукановић је отворено новинарима потврдио да размишља о повлачењу са места председника Владе пре истека четворогодишњег мандата и да је за њега битно да то буде учињено на начин који неће блокирати даље функционисање Владе и остваривање њених приоритета.

Након бујице текстова у подгоричким медијима о стању у ДПС-у Ђукановић је новинарима изјавио да о томе више неће "рећи ни реч".

Маровић је новинарима рекао да не види ниједан разлог за повлачење премијера Ђукановића са те функције и да, у случају његовог одласка, нема амбицију да буде премијер или председник ДПС. Он је саопштио и да нема намеру да се повуче из јавног живота, али да ће о томе на који начин ће учествовати о њему сам одлучити и оценио да је Ђукановић потребан Влади и партији којој припада и одбацио оцене појединих политичара да је Ђукановић “условљен од неких европских центара који, наводно, сматрају да он, с обзиром на своју прошлост, не може бити тај који ће Црну Гору увести у НАТО и ЕУ”. Ову оцену подржава у председник Филип Вујановић, који је и други потпредседник ДПС-а.

Маровић је дематовао наводе медија да је у Влади изолован и да Ђукановић фаворизује другог потпредседника Игора Лукшића припремајући га да преузме функцију председника ДПС-а на Конгресу те партије 2011. године.

Вијести су објавиле да је Ђукановић обавестио најближе сараднике са намером да његов кабинет буде транзициони до 2011. године када би његову функцију у Влади преузео Игор Лукшић.

Мандат актуелне владе траје до 2013. године, а нови председник партије могао би да буде изабран на конгресу ДПС-а који треба да буде одржан у другој половини 2011. године.

Ђукановић је већ деценију и по један од најпопуларнијих политичара у Црној Гори. То показују истраживања јавног мњења по којима су митрополит црногорско-приморски Амфилохије и лидер ДПС-а две убедљиво најутицајније личности у Црној Гори

Подгорички политички аналитичари сматрају да је Маровић једини функционер ДПС-а који би имао политичку снагу и ауторитет у странци и држави да очува јединство партије и спречи јачање опозиције што је први очекивани ефекат повлачења Ђукановића.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер