четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вијести: Метеорски успон "француског Трампа"
Хроника

Вијести: Метеорски успон "француског Трампа"

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 17. октобар 2021.

 Ерик Земур, писац и ТВ коментатор који се противи имиграцији, све је популарнији уочи предсједничких избора у Француској сљедеће године, а још се није ни кандидовао.

Личност која изазива подјеле, изградио је каријеру тестирајући границе политичке коректности. Понаша се као Доналд Трамп у кампањи против естаблишмента, којег оптужује да омогућава сталну ерозију традиционалних хришћанских вриједности и националног идентитета у Француској.

Рођен је у Паризу, а његови родитељи су алжирски Јевреји који су емигрирали у Француску 1950-их. Земур истиче да је он примјер како је Француска некад успјешно асимиловала своју мигрантску популацију. Сада је, како каже, таласима миграната омогућено да презиру Француску и одбацују њене суштинске вриједности.

Метеорски успон овог десничара окренуо је француску политику наглавачке.

До прије неколико недјеља, већина је очекивала да ће наредни предсједнички избори бити предвидиви поновни окршај између предсједника Емануела Макрона и ултредесничарке Марин Лепен. Због тога су бирачи који су жељели алтернативе осталу дубоко разочарани, показале су анкете.

Према анкети објављеној прошле недјеље, Земур (63) се први пут нашао у другом кругу са Макроном. То испитивање му је дало 17% до 18% гласова, испред Марин Лепен са 15 до 16 процената и осталих кандидата десног центра.

“Французи желе да уздрмају политички поредак који их није придобио, а Ерик Земур дјелује као лопта за куглање која обори све чуњеве”, каже за “Њујорк тајмс” Паскал Перино, политиколог са Универзитета Сциенцес По, експерт за изборе и десницу.

Перино истиче да бирачи још нису озбиљно фокусирани на изборе и да би анкете могле значајно варирати.

Макронова кампања се фокусирала на придобијање подршке деснице и форсирање завршнице са Лепеновом, вјерујући да ће Французи одбацити њену странку у другом кругу, као што је био случај деценијама. Сада је пуно мање јасно с ким ће се суочити у другом кругу.

Након што је недјељама игнорисао Земура, Макрон га сада критикује, мада не по имену, док су министри владе и други Макронови савезници покренули салву напада.

Земуров успон највише погађа Лепенову, чија популарност нагло опада, толико да је њен отац, оснивач странке Жан Мари Лепен, рекао да ће подржати Земура ако позиција писца ојача.

Лепенова се годинама труди да прошири своју базу стратегијом помјерања своје националистичке, антиимигрантске странке са најекстремнијих ксенофобних позиција, по којима је била позната под руководством њеног оца.

Земур је постао један од најпродаванијих француских писаца у посљедњој деценији, пишући о пропадању нације које је подстакнуто, како тврди, губитком традиционалних француских и хришћанских вриједности, имиграцијом афричких муслимана склоних обрнутој колонизацији Француске, успону феминизма и губитку мужевности, и “великој замјени” бијелаца, теорији завјере коју су помињали нападачи у неколико масовних пуцњава.

Он тврди да узрок неуспјеха интегрисања новијих генерација муслиманских имиграната лежи у придошлицама које мрзе Француску, а не у систему за који други кажу да није ишао у корак с временом.

“Ниједан градић, ниједно село у Француској, није безбједно од дивљачких банди Чечена, Косовара, магребских или афричких, које краду, силују, пљачкају, муче и убијају”, написао је у новој књизи.

У ранијим списима је критиковао наводно негативне ефекте фенимизма на француско друштво, а у књизи “Француско самоубиство” носталгично пише о данима када је мушкарац могао да пипка жену, а да не буде тужен за сексуално узнемиравање.

Буди радикалан ако желиш да побиједиш

Земуров утицај је прешао на потпуно нови ниво у посљедње двије године пошто је постао звијезда ЦНеwса, нове ТВ мреже попут америчког Фокса, гдје је добио простор да свако вече пропагира своје ставове.

“Ред је на мене”, написао је у новој књизи “Француска није рекла своју посљедњу ријеч”. Канал ЦНеwс подржава конзервативни милијардер Венсан Болоре.

У власништву медијске куће Вивенди, ЦНеwс је удвостручио гледаност за четири године и доспио на друго мјесто међу четири информативна канала који емитују програм 24 сата, пише “Фајненшл тајмс”. Његов пословни модел комбинује мале трошкове емитовања вијести са дрским дебатама на теме од насилних злочина до Наполеонове славе, додаје ФТ.

“ЦНеwс још није утицајан као Фокс у САД, али ни Земур није популаран као Трамп. Али, ривалиски политичари се жале да тај канал одређује услове националне дебате и продубљује расколе у већ подијељеном друштву,” пише британски лист.

Додаје да је кључ недавног успјеха и ЦНеwса и Земура лекција који су научили из одлуке Британије да напусти Европску унију и Трамповог изборног тријумфа - буди радикалан, чак и шокирај, ако желиш да побиједиш.

Његов најновији испад који је привукао пажњу је захтјев да се забране “страна” имена попут Мухамед или Кевин.

“Иронично је да један берберски Јеврејин доприноси успону екстремно десничарских идеја, с обзиром на то да потиче из Алжира, земље чије је Јевреје, као и оне у Француској, Вишијевска влада маршала Филипа Петена лишила француске националности током Другог свјетског рата”, каже Франсис Жилес из Центра за међународне послове у Барселони.

Жилес додаје да се Земурово “поштовање” за француску историју огледа у његовој тврдњи на ЦНеwс да је Петен “спасао” француске Јевреје. “У Француској, као и у другим земљама, лажне вијести и лажна историја подривају демократију”, истакао је Жилес.

Земур каже да је рекао Лепеновој “више се не побјеђује са центра” на тајном састанку раније ове године, када је покушала да га убиједи да се не кандидује.

“Људи очекују чврстину и убијеђеност, чак и радикализам”.

”Нова перспектива”

Његова бескомпромисна реторика привлачи неке бираче, а неке одбија.

“Каква срамота!” узвикнуо је моториста пролазећи поред младих активиста који су у једном богатом париском насељу лијепили постере са слоганом “Земур-предсједник”. Други моториста је притиснуо сирену у знак одобравања и викнуо “Француска Французима!”.

Међу активистима са којима је разговарао репортер агенције Ројтерс, неки се никад нису идентификовали са неком политичком странком, док су други бивше присталице ултрадесничарских и конзервативних странака.

“Он никад није изабран, није дио политичког система”, изјавила је Ан Лис Фаликон, 23-годишња студенткиња моде. “Он доноси нову перспективу. Његов живот није само политика”.

Фуко, који је као и већина Земурових присталица открио само име, каже да постоји разлика између “Француска би требало да остане Француска” и “Француска Французима”.

“Француска Французима не значи ништа. Оно што је битно је да се људи асимилују”, рекао је Емануел.

Неки од активиста су изјавили за Ројтерс да у Француској постоји “проблем са имиграцијом”, али су избјегли да говоре о муслиманима који су често мета Земурових вербалних напада.

Десетак младих људи су казали да припадају трупи младих Земурових активиста који себе зову “Генерација З” и сада их има три хиљаде. Себе описују као радикале, али не и екстремисте, који подржавају човјека који желе да продре у срж француских бољки.

“Земур често прича о одсуству безбједности, то је велика тема. Он има храбрости да о томе прича отворено, не бирајући ријечи. То ме дотиче посебно као жену. Не говоримо довољно о несигурности у Француској”, казала је Фаликон.

Политиколог Перино каже да је Француска увијек имала снажан културни идентитет, али да сада постоји дубока забринутост због тог идентитета.

“Људи осјећају да се мијења њихова култура, њихов начин живота и њихов политички систем. То је довољно”.

Он истиче да Земур добро користи ту носталгију за прошлошћу, и страх од тога да Француска више неће бити велика сила, “да ће се растопити у конгломерату који не разумијемо, било да је то Европа или глобализација или американизација културе”.

У Француској се бира краљ

Макрон је на изборима 2017. био ново лице које је преокренуло постојећи политички поредак. Али, током мандата, “нови свијет Емануела Макрона почео је да пуно личи на стари свијет,” што је разочарало бираче, каже Перино.

Филип Оливије, блиски сарадник Лепенове и члан Европског парламента, каже да француски бирачи желе да њихов предсједник буде нека изузетна личност.

“У САД, предсједник може бити глумац као Реган или карневалски извођач попут Трампа. У Француској, бирамо краља”, рекао је Оливије, који је такође зет Марин Лепен.

Како је Француска постајала конзервативнија посљедњих година, Макрон је скретао удесно поводом многих питања у покушају да уграби што већи изборни колач, посебно међу бирачима Републиканаца, странке традиционално десног центра, пише “Њујорк тајмс”.

Републиканци, који још нису изабрали предсједничког кандидата, суочени су са пријетњом јер Земур привлачи подршку и од њих и од ултрадеснице.

У намјери да привуку бираче ултрадеснице, многи лидери традиционалне деснице су посљедњих година флертовали са Земуром, оправдавајући или превиђајући чињеницу да је писац кажњаван због подстицања расне мржње.

Сада традиционална десница тражи начин да се дистанцира од ТВ звијезде а да не отуђи бираче, пише “Тајмс”.

Патрик Стефанини, члан Републиканаца, који је водио успјешну кампању Жака Ширака 1995, каже да Земур користи подјеле унутар традиционалне деснице поводом питања као што је имиграција.

“Земур је претворио имиграцију у једини кључ за разумијевање тешкоћа са којима је суочено француско друштво”, рекао је Стефанини.

Он Земуров успон приписује дјелимично томе што традиционална десница не може брзо да изабере кандидата и сматра да ће се рејтинг ТВ звијезде смањивати.

Андре Шалмандрије (69) из париског арондисмана Сан Жермен ан Ле, која је прошле недјеље присустовала догађају са Земуром у пријестоници, изјавила је за “Тајмс”: “Волимо Француску, али не данашњу Француску”.

“Не осјећамо се као од куће”, казала је Шалмандрије и додала да је често, када иде у продавницу, “једина представница Француза. Тамо око мене буде четири или пет жена које носе мараму, а које су уз то и изузетно арогантне”.

“Ипак, ово је добро насеље. Није уопште насеље радничке класе”, рекла је њена пријатељица Франсоаз Торнеберг, такође у 70-им годинама.

Промијењен правац политичке дебате

Француски аудио-визуелни регулаторни орган, ЦСА, труди се да обузда ЦНеwс и његову звијезду. Прошле године је новчано казнио тај канал са 200.000 еура због тираде у којој је Земур за младе мигранте рекао да су лопови, убице и силоватељи и да “морају бити враћени”.

ФТ наводи да су Земур, ЦНеwс и остали десничарски медији већ промијенили услове француске политичке дебате и помјерили је у правцу тешког сукобљавања које карактерише садашњу америчку политику, приморавајући сваког кандидата да се усредсреди на питања попут имиграције и криминала.

Након што је десничарски недјељник “Валер Актуел” објавио позив на одбрану земље који су упутили пезионисани генерали жалећи се на опуштеност, исламизам и “хорде” имигранта, и наговјештавајући потребу за државним ударом, једна анкета је показала да већина Француза подржава потписнике, а скоро половина је сагласна да ће Француска “ускоро имати грађански рат”.

“Ратоборна политика се исплати више него икад”, изјавио је за ФТ Венсан Мартињи, професор политичих наука на Универзитету у Ници. “Чак се може рећи да Болоре слиједи примјер Мардока”. Милијардер Руперт Мардок претворио је Фокс њуз у гласило конзервативаца.

(Вијести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер