среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вида Петровић Шкеро: Србији треба 20 година да дође до независног правосуђа
Хроника

Вида Петровић Шкеро: Србији треба 20 година да дође до независног правосуђа

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 10. јул 2019.

 Бивша председница Врховног суда Србије Вида Петровић Шкеро рекла је да Србији "треба 20 година да дође до независног правосуђа које ће грађанима гарантовати право на правично суђење".

"Мислим да нам сада треба 20 година да дођемо до независног правосуђа јер је то процес", рекла је Петровић Шкеро на првој јавној трибини "Крагујевац слободно" која је одржана испред Дома синдиката.

Петровић Шкеро је рекла да се у последње две до три године, доноси око 200 закона годишње, а у неким "старим временима", је било по десетак годишње.

"Те законе више нико не може да прати, ти закони су у колизији сами са собом и ти закони не могу обезбедити владавину права, нити обезбеђење права грађанима", рекла је Петровић Шкеро.

Академик Душан Теодоровић је оценио да у образовању влада "потпуни криминал" и да у Србији има "неколико хиљада диплома које морају да буду поништене". Додао је да је власт направила "своје људе који издају дипломе о формалним квалификацијама партијским кадровима" и да је "покрила јавну управу и министарства".

Она је рекла да је чак 70 одсто донетих закона последњих година било по хитном поступку.

"Закон који се доноси у последње време најчешће није добар закон, доноси се по хитном поступку, на шта указују струка, стручњаци, Европска унија, Греко, они који у Европи прате корупцију и кажу да од 17 неких обавеза које смо имали, делимично смо извршили шест и падамо на листи коруптивних земаља сваким даном све више", рекла је Петровић Шкеро.

Она је о донетом Закону о комуналној милицији рекла да у вези са њим "није било праве јавне дискусије", а да "ни струка није дала своју реч".

"Ми не знамо тачно каква је последица тог закона, нити знамо зашто је тај закон донет, да ли да се запосли у целој Србији још више људи који припадају партији или се прави зато да би се обезбедио бољи живот грађанима", рекла је Петровић Шкеро.

Упитала је "зашто се инсистира на томе када углавном све то може и полицајац".

Она је додала да је професионална етика важна и у правосуђу и да судија не може да ћути када се донесе закон, ни грађанин када судија искритикује закон.

"Не може грађанин да ћути када у парламенту дође до линча судије који је, замисли, изашао и рекао - тај закон није у реду. Па, ко ће то да каже ако неће да каже правник", рекла је Петровић Шкеро.

Архитекта Драгољуб Бакић је оценио да у Србији има много паметних и образованих људи који су се самовољно одрекли своје професионалне слободе и постали своји лични стражари.

"То је та врста аутоцензуре која нам и не да да изађемо из стања у коме се налазимо. То је огроман број људи", рекао је Бакић.

Навео је да у Београду влада група "урбаних вандала" који раде "шта хоће". Бакић је рекао да Београду "нема спаса" и да је струка у "мишјој рупи".

Стање у земљи је описао "као терор" и да на ред долази етика грађанске одговорности.

"Када трпе терор грађани морају да дају отпор, то је једино нормално. Значи - грађанска непослушност", рекао је Бакић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер